Hlavní navigace

ČIO varuje před nebezpečnými „jablky“

27. 5. 2010

Sdílet

Česká obchodní inspekce zjistila, že na českém trhu se prodávají výrobky, které představují riziko zejména pro děti. Jde jednak o svíčky ve tvaru ovoce: jablka v několika barvách, žluté citrony a oranžové pomeranče, které jsou svým tvarem a velikostí zaměnitelné s potravinami. Původ těchto výrobku se při kontrole nepodařilo zjistit.

Česká obchodní inspekce zjistila, že na českém trhu se prodávají výrobky, které představují riziko zejména pro děti.

Jde jednak o svíčky ve tvaru ovoce: jablka v několika barvách, žluté citrony a oranžové pomeranče, které jsou svým tvarem a velikostí zaměnitelné s potravinami.

Původ těchto výrobku se při kontrole nepodařilo zjistit.

Výrobky jsou svým vzhledem, tvarem, velikostí a barvou nebezpečné svou zaměnitelností s potravinou. 

Z výrobků mohou být odděleny malé kousky, které mohou způsobit, že spotřebitelé, zejména děti, je mohou zaměnit s potravinou a v důsledku toho si je mohou dávat do úst, cucat nebo polykat, což může být nebezpečné pro lidské zdraví, způsobit dušení, či zablokování zažívacího ústrojí.

Přímo dětem je určena sada hraček do vany. Plastovým zvířátkům „vypadávají oči z důlků“, hrozí spolknutí či vdechnutí malých částí. Podle zjištění inspekce při běžném a předpokládaném způsobu užití výrobku je více než pravděpodobné, že nastane situace, při které může dojít k poškození zdraví. Jedná se o riziko spojené s nedostatečným upevněním vsazených očí, které se při manipulaci mohou snadno oddělit.

Výrobek pochází z České republiky a byl ČOI vyhodnocen jako pro děti nebezpečný.

Z těchto důvodů Česká obchodní inspekce zakázala prodej uvedených výrobků. 

Zdroj: ČOI

Čtěte téma: Má nás Česká pojišťovna za blbce?

Vaše dítě chce vyskočit z okna jako jeho oblíbený Spiderman, jak mu v tom zabráníte? Tahle otázka má pomoci rodičům chránit jejich dítě před úrazem. Mně ale pomohla pořádně se vytočit.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).