Hlavní navigace

Chovatelům papoušků hrozí podobné zdravotní problémy jako horníkům

23. 2. 2015

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Chováte papoušky a máte je v uzavřené místnosti, kde se příliš nevětrá? Pravidelně jim uklízíte a dostáváte se do styku s prachovým peřím a zbytky trusu? Pokud nepoužíváte respirátor, říkáte si o potíže.

Chovatelům většího množství exotických ptáků (ale i holubů) totiž hrozí podobná nemoc „z povolání“ jako horníkům: „Říká se jí ´farmářská plíce´, odborně pak exogenní alergická alveolitida nebo hypersenzitivní pneumonitida. Jde o chronické onemocnění plic, které jsou pravidelně vystavovány alergenům v podobě ptačího peří a trusu,“ uvádí Jan Potůček ze serveru Ararauna.cz. V článku Chovatelům papoušků hrozí podobné zdravotní problémy jako horníkům z povolání upozorňuje na to, že lidé, kteří se před alergeny nechrání, si zadělávají na velké zdravotní problémy, které mohou skončit až selháním plic.

Farmářská plíce

  • Nemoc má akutní nebo chronický průběh.
  • K akutním stavům dochází asi po šesti hodinách po setkání s alergenem (peří ptáků a trus).
  • Příznaky: záchvaty kašle, horečka, třesavka, zimnice a malátnost
  • Při opakované zátěži alergeny nemoc přechází do chronické fáze.
  • Příznaky: pravidelný kašel, úbytek váhy, únava, dušnost, paličkovité prsty; nakonec úplné respirační selhání

„Prachové částice z ptáků jsou tak velké, že si s nimi dýchací cesty neporadí a do určité míry pak zůstávají v plicích. Je to podobné jako u horníků, kteří trpěli silikózou. Postupem času tkáň plic zbytní a dochází k takovým chronickým změnám, které jsou nevratné,“ vysvětluje veterinářka Ľubica Nečasová. „Proto by chovatelé měli při čištění chovných zařízení používat respirátory a měli by si dávat pozor na svoje zdraví.“

Více o problematice v článku na Ararauna.cz. Pokud jste chovatelem, bude vás zajímat, že riziko hrozí nejen vám, ale i samotným papouškům.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).