Hlavní navigace

Čeští veterináři budou učit Čínu, jak na bezpečnost potravin

Redakce

Experti Čínské lidové republiky mají přijet do laboratoří Státní veterinární správy. Zajímá je zejména problematika BSE (nemoc šílených krav).

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Čína má zájem o školení svých expertů na Státní veterinární správě v ČR. Vyplynulo to z jednání v Pekingu mezi zástupcem ministra Čínského generálního úřadu pro kontrolu jakosti a karantény (AQSIQ) Mei Kebao a náměstkem českého ministra zemědělství Alešem Kendíkem. Zahraniční návštěvy se účastní rovněž ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád, který poskytl serveru Vitalia.cz rozhovor o bezpečnosti potravin u nás: „Málokdo si uvědomuje, jak málo problémů tu díky veterinárnímu dozoru a prevenci máme,“ říká a upozorňuje, že ve světě to není tak běžné, a to ani v rámci Evropské unie: „Co se týče nákaz, jsme na tom v ČR nejlépe v historii. Zjednodušeně řečeno, řešíme v podstatě jen nákazy včel. Když se však podíváte na mapu Evropské unie, tak už to tak zdaleka není. Je spousta nákaz, parazitárních onemocnění, která se vyskytují u volně žijících zvířat. Třeba v Polsku a pobaltských republikách mají problém s africkým morem prasat,“ uvádí.

Školení čínských expertů se má podle českého ministerstva zemědělství uskutečnit na Státní veterinární správě a v jejích laboratořích. „Čínská strana na jednání jasně vyslovila zájem o uskutečnění zmíněné mise. Jako reálné vidíme uskutečnění návštěvy v prvním čtvrtletí roku 2017,“ potvrzuje Petr Majer ze SVS. Prvotně se má jednat o školení k BSE, nemoci šílených krav. „Nelze však vyloučit, že čínské experty nebudou zajímat i jiné věci. Při pravděpodobné návštěvě na Státním veterinárním ústavu jim bude určitě prezentován průřez jeho činností, která je vskutku široká. Podobně tomu může být i na Státní veterinární správě,“ uvedl Petr Majer.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).