Hlavní navigace

České hory budou mít první kvalifikované horské průvodce

19. 3. 2010

Sdílet

Poprvé v novodobé historii Horské služby jsou vyhlášeny zkoušky na dílčí kvalifikaci „Horský průvodce“.  Konat se budou ve dnech 24. a 25. dubna v Domě Horské služby ve Špindlerově Mlýně. Termín je vybrán tak, aby umožňoval složit zkoušku jak pro zimní, tak pro letní období. Zkoušený bude muset být vybaven kompasem nebo buzolou, lékárničkou, běžeckou nebo skialpinistickou lyžařskou výzbrojí a oblečením pro pohyb v horském terénu.

Poprvé v novodobé historii Horské služby jsou vyhlášeny zkoušky na dílčí kvalifikaci „Horský průvodce“. 

hory

Konat se budou ve dnech 24.  a 25. dubna v Domě Horské služby ve Špindlerově Mlýně. Termín je vybrán tak, aby umožňoval složit zkoušku jak pro zimní, tak pro letní období.

Zkoušený bude muset být vybaven kompasem nebo buzolou, lékárničkou, běžeckou nebo skialpinistickou lyžařskou výzbrojí a oblečením pro pohyb v horském terénu.

Čtěte téma: Úrazů na horách přibývá, umíte pomoci?

Stačí jen malá chvíle nepozornosti a o malér je postaráno. Pomůže nám někdo, až se budeme válet s bolestí v závěji? 

Součástí zkoušky bude například prokázání fyzické zdatnosti absolvováním vybrané trasy horské letní túry v délce 25 – 30 kilometrů s převýšením 1 500 metrů v časovém limitu s průměrem 5 kilometrů za hodinu. Uchazeč o kvalifikaci horský průvodce bude muset mít také teoretické znalosti o podmínkách v horách a prakticky předvést zásady poskytování první pomoci.

Speciál Zásady první pomoci

První pomoc se v praxi rozděluje na zdravotnickou a technickou. Záleží přitom na způsobu a nutnosti provedení výkonů na místě příhody.

Zdroj a více informací: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Ilustrační foto: časopis Horská služba

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).