Hlavní navigace

Názory k článku Boj s rýmou: Pozor na užívání Bendových kapek

 • 21. 2. 2019 11:28

  frr

  Devatenáct případů, za kolik desítek let co se to masově předepisuje?

  Mě tyhle kapky dvakrát zachránily před "drátkováním dutin". Dva-tři dny užívání, sliznice splaskla a z mé hlavy vyteklo do umyvadla několik polévkových lžic žluté vody.

  Ano je to ručně míchaný přípravek a vybavuji si debaty odborníku, jako že "co to vlastně přesně znamená, 1% koncentrace" u konkrétních složek. Takže není vyloučeno, že podle výkladu konkrétního magistra můžete dostat koncentraci trochu vyšší nebo trochu nižší. Poprvé před lety v Praze jsem dostal kapky, které nijak neštípaly, účinek měly spíše chladivý / zklidňující. O pár let později v Ústí jsem si o ně na ORL řekl, doktorka zdvihla obočí a předepsala mi je. Magistr v lékárně zdvihl obočí a namíchal to. Nějaké složky tam bylo možná trochu víc (sanorinu?) protože kapky lehce štípaly - tak jsem si je naředil 1:2 destilkou (nebo snad převařenou vodou) a už to šlo používat, a opět mě vytáhly z bryndy. Chce to prostě napřed optrně vyzkoušet na kraji sliznice, než si to hrknete do hloubi nosní dutiny. U dospěláka je to menší problém než u dětí - viz citované vyjádření SÚKLu, které to zejména ohledně dětí podrobně rozebírá.

  Tradiční argument proti Bendovým kapkám dlouhá léta zní "to pak ale nevíte, co z toho vlastně zabralo". Domnívám se, že ten argument je lichý. Ono to zabralo všechno dohromady, ve vzájemné kombinaci. Infekty různého druhu se taky kamarádí a pomáhají si navzájem. To se pak těžko debuguje, když zkoušíte účinné látky postupně a vždycky vás trápí buď jeden nebo jiný druh choroboplodného organismu - a dělat rozbor nemá smysl kvůli ceně / času apod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).