Hlavní navigace

Běžné oční vyšetření může odhalit cukrovku, AIDS i syfilis

6. 6. 2012

Sdílet

 Autor: SXC
Poškozená sítnice může signalizovat špatnou paměť, ale i AIDS. Barva očí zase varuje, že je člověk náchylnější ke kožním nemocem. Oční vyšetření tak může zachránit nejen zrak, ale i život.

K tomu, aby lékař poznal, že mozek pacienta přestává správně pracovat, podle nového výzkumu stačí, aby se mu podíval do očí. Konkrétně na sítnici, která prý činnost mozkových funkcí téměř dokonale odráží. Odborná studie publikovaná v prestižním americkém časopise Neurology ukázala, že poškození sítnice má přímou souvislost s klesající funkcí mozku. Na vině je zřejmě špatné cévní zásobování.

Vědci ze San Francisca pozorovali po dobu deseti let více než pět set žen starších šedesáti let. Ty, které trpěly vadou sítnice, nebo se u nich v průběhu výzkumu objevila, vykazovaly v testech nižší činnost mozku, včetně zhoršené paměti a snížené schopnosti abstraktního uvažování. „Potvrdilo se, že problémy s drobnými cévami v oku mohou být známkou toho, že ani cévy v mozku nepracují dobře. To pak může vést ke kognitivním problémům,“ vysvětluje vedoucí výzkumného týmu, doktorka Marie Haan z University of California v San Franciscu.

Hnědé oči? Pozor na melanom!

Jiná americká studie se věnovala barvě očí a pravděpodobnosti výskytu některých kožních onemocnění u jejich majitelů. Vědci vytvořili skupinu tří tisíc lidí, kteří měli melanom nebo nemoc zvanou vitiligo, při níž dochází k odumírání buněk tvořících kožní pigment a projevuje se světlými skvrnami nepravidelných tvarů. U těchto skupin lidí potom pozorovali společné znaky a rysy, přičemž se soustředili na barvu jejich očí a kůže.

Výsledkem je, že vitiligem častěji trpí lidé s hnědýma očima. Ve zmíněném výzkumu jich bylo 43 procent, přičemž 30 procent nemocných mělo zelené oči a 27 procent modré nebo šedé. Naopak co se týče melanomu, studie ukázala, že lidé s hnědýma očima jsou méně náchylní k melanomu.

"Vitiligo je autoimunitní onemocnění, při němž imunitní systém napadá vlastní pigmentové buňky a ničí je. Myslíme si proto, že vitiligo má na vznik melanomu přímý vliv – dokáže zničit i rakovinné zárodky v jejich raném stadiu,“ píše jeden z autorů studie Richard Spritz v tiskové zprávě Lékařské fakulty University of Colorado. 

Oči odhalí i AIDS nebo syfilis

Že lze z oka přečíst opravdu mnoho informací o celkovém zdravotním stavu, potvrzuje i hlavní lékařský ředitel a zakladatel Evropské oční kliniky Lexum Martin Filipec:„Při vyšetření oka skutečně často přijdeme na nemoci, o nichž pacient vůbec netuší. Častým případem je odhalení cukrovky, někdy se stává, že objevíme i melanom přímo v duhovce.“

Porucha slzného filmu nebo vřed na rohovce zase může ukazovat na onemocnění jako je revmatoidní artritida nebo lupus. Porucha zrakového nervu nebo zánět v periferii sítnice může být první známkou roztroušené sklerózy.

„Nález na duhovce nebo sítnici může signalizovat závažné infekční onemocnění jako je AIDS, tuberkulóza nebo syfilis. Obecně tedy lze říct, že pokud umíme číst v očích, je často možné včas a správně stanovit diagnózu celkového onemocnění a zachránit tak nejenom zrak pacienta, ale často i jeho život,“ dodává profesor Filipec.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).