Hlavní navigace

Ani kardiaci se nemusí bát sexu

19. 11. 2013

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Sex je aktivita spojená se zátěží jako každá jiná. Lidé s poruchami srdce mohou být v sexuálním životě limitováni, riziko ale není vyšší než při obdobně namáhavé fyzické zátěži.

Sexuální styk je z fyziologického hlediska aktivita spojená s fyzickou a také psychickou zátěží. Při sexuálním aktu stoupá krevní tlak i tepová frekvence a rostou nároky srdce i celého organismu na spotřebu kyslíku. Průměrná zátěž organismu při sexuálním styku je stejná jako obejití bloku domů rychlejší chůzí.


Autor: Isifa.cz

Poruchy sexuální aktivity u osob s nemocným srdcem mnohem častěji postihují muže 

Osoby se srdečními poruchami proto mohou být v sexuálním životě, stejně jako v jiných fyzicky náročných aktivitách, více či méně limitovány a mohou se potýkat s různými úskalími, ale většinou není důvod „házet flintu do žita“. Nepodceňování příznaků srdečních onemocnění, včasná léčba a prevence jsou klíčem ke spokojenému sexuálnímu životu.

„Čtyřky“ by měly na sex zapomenout

Možné komplikace sexuálního života kardiaků se liší podle stupně poškození srdce. Evropská asociace srdečního rytmu (European Heart Rythm Association) pro lepší diagnostiku vytvořila čtyřstupňovou škálu hodnocení srdečních onemocnění, tzv. EHRA kvalifikaci. Pacienti na prvním a druhém stupni pociťují dušnost či bolest na hrudi pouze při velké námaze nebo vůbec. Sexuální aktivity jsou schopni zcela bez omezení. Pacientům na třetím stupni s obtížemi již při malé námaze se doporučuje provozovat sexuální aktivity pouze výjimečně a krátce. Nejhůře jsou na tom pacienti na čtvrtém stupni hodnocení, kterým se sexuální aktivita nedoporučuje vůbec.

Stupeň srdečního onemocnění (tzv. EHRA kvalifikace) a sex

  • 1. a 2. stupeň – sexuální aktivity zcela bez omezení
  • 3. stupeň – sexuální aktivity pouze výjimečně a krátce
  • 4. stupeň – sexuální aktivita se nedoporučuje vůbec

„Poruchy sexuální aktivity u osob s nemocným srdcem mnohem častěji postihují muže. Kornatění tepen a užívání léků snižujících krevní tlak zhoršují schopnost erekce. Některé přípravky na léčbu srdečního selhání navíc snižují i libido, což se pacienti snaží řešit užíváním přípravků k léčbě erektilní dysfunkce. Tyto přípravky ale mohou v kombinaci s léky proti kornatění tepen vést k nežádoucímu poklesu krevního tlaku, mdlobám až ke ztrátě vědomí,“ varuje Jindřich Špinar z Interní kardiologické kliniky FN Brno. „Riziko infarktu i náhlé smrti je ale při sexu stejné jako při kterékoliv jiné průměrné zátěži,“ doplňuje profesor Špinar.

Sex není zakázaný, ale…

Sexuální aktivitu není nutné kardiakům zakazovat, je však nutné, aby si byli vědomi možných rizik a nepodceňovali léčbu srdečních onemocnění jako prevence vzniku závažných komplikací, které mohou mít dopad nejen na jejich zdraví, ale i na psychiku a sexuální život.

Mezi klíčové faktory patří včasné odhalení nemoci (nejčastější poruchou srdečního rytmu je fibrilace síní) a nepodceňování jejích příznaků.

Příznaky srdečního onemocnění

  • nepravidelné bušení srdce
  • zrychlený tep
  • snížená výkonnost při zátěži
  • nadměrné pocení
  • zadýchávání
  • tlak na hrudi
  • častá únava

Projevit se ale nemusí žádnými příznaky. Pokud není fibrilace síní správně léčena, může zanechat závažné následky. Velmi rychlé a nepravidelné stahy síní způsobují vznik krevní sraženiny, která se může uvolnit a ucpat mozkové tepny, čímž vzniká cévní mozková příhoda – mrtvice. Vážným komplikacím fibrilace síní lze předejít zdravým životním stylem, dodržováním doporučení lékaře a pravidelným užíváním léků na snížení srážlivosti krve.

Jednou z akcí, které pomáhají v prevenci vzniku srdečních chorob, je i Zdravé srdce pro všechny. Návštěvníci akce mají možnost si od odborníků z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) nechat zdarma změřit základní tělesné indexy kardiovaskulárního systému – EKG, krevní tlak, hladinu cholesterolu a glykemii. Odborníci na životní styl poté doporučí, jak změnit stravovací návyky a ozdravit životní styl ve prospěch srdce. Občanské sdružení Rytmus srdce pomáhá i pacientům s poruchami srdečního rytmu, více na www.rytmus-srdce.cz.

Čtěte dále: Cholesterol z potravin nemá na zdraví vůbec žádný vliv, říká studie

Zdroj: TZ www.rytmus-srdce.cz

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).