Hlavní navigace

Ahold prodával falšovaného pangase. Bylo v něm 50 % vody

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Mražené ryby jsou velmi často falšovány. Z pohledu obsahu masa byla loni nevyhovující téměř pětina vzorků, říkají veterináři. A potravináři? Ti ulovili další falšované kousky. Snad je doma nemáte.

Mražené ryby jsou v poslední době problémovou komoditou. Nejde o potíže s přemnoženými mikroorganismy, ale o skutečné složení výrobků, které často neodpovídá údajům uvedeným na obale. Potvrdila to začátkem letošního roku laboratorní vyšetření Státní veterinární správy, která u téměř čtvrtiny odebraných vzorků mražených ryb potvrdila, že údaj o čisté hmotnosti uváděný na obale neodpovídá skutečnosti. Z pohledu obsahu masa byla loni nevyhovující téměř pětina vzorků.

Falšovaný pangas:

Více o tématu: Veterináři: Hmotnost mražených ryb je nižší, než udává obal

Zjevně se ale výrobci nijak neponaučili, protože inspektoři ze SZPI vydali další nařízení, které se mražených ryb týká. Konkrétně tedy Pangase, kterého nabízela společnost Ahold. Bylo v něm, dle provedené analýzy, až padesát procent vody, přičemž na obale bylo deklarováno jen deset procent vody.

Jde o dvě šarže hluboce zmražené ryby:

PANGAS DOLNOOKÝ – filety bez kůže, s přidanou vodou, glazované

výrobce: ANMYFISHCO Phu Hoa, An Giang
země původu: Vietnam, šarže a doba použitelnosti (1.): VN 311 VI 311, do 09/2017 a (2.): VN 311 VI 358, do 10/2017

Dovozcem potraviny do ČR je společnost Animalco a.s., Na Krocínce 1, 160 41 Praha 6

Výrobek má na obalu uvedeno složení: rybí maso 90 %, pitná voda 10 %, … , čistá hmotnost po odkapání (bez glazury) 900 g. V laboratoři ale bylo zjištěno, že obsah masa v množství 48,3 %, resp. 48,7 %, tj. skutečný obsah masa ve výrobku, byl téměř o polovinu nižší, než bylo uvedeno na obalu.

Inspektoři nařídili prodejci stáhnutí závadných šarží z trhu a zároveň s ním zahájili správní řízení o uložení pokuty.

Zdroj: SZPI.cz

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).