Hlavní navigace

9 předsevzetí podle urologů: po sexu se nejen osprchujte, ale také vyprázdněte

31. 12. 2016

Sdílet

 Autor: Pixabay.com / Olichel
Urologické potíže nejsou pouze doménou starších mužů, ale týkají se všech – nezávisle na věku a pohlaví. Jak o své urologické zdraví v novém roce lépe pečovat, prozradí následující tipy odborníků z České urologické společnosti.

1. Dostatečný pitný režim

Za normálních podmínek se doporučuje vypít denně alespoň dva litry tekutin a jejich příjem rovnoměrně rozdělovat do menších dávek. „Nedostatek tekutin mj. výrazně zvyšuje riziko vzniku ledvinových kamenů či zánětu močových cest,“ varuje doc. Jan Krhut z FN Ostrava a dále dodává: „Základem pitného režimu by měla být voda, slabé čaje a minerálky. Sladké limonády jsou kaloricky zatěžující a často s obsahem nevhodných chemických stabilizátorů a barviv.“

2. Zdravý životní styl

Ani z hlediska urologie není vhodné zapomínat na pestrý jídelníček a dostatek pohybu. Omezte konzumaci živočišných bílkovin a zařaďte do svého jídelníčku dvakrát až třikrát týdně bezmasé dny. „Maximalizujte množství čerstvých a zdravých potravin (ořechy, semena, luštěniny) a minimalizujte množství zpracovaných a nezdravých potravin (uzeniny a další potraviny obsahující příliš mnoho soli) ve vaší potravě. Nejen vaše ledviny vám budou vděčny,“ říká Aleš Petřík z Nemocnice České Budějovice.

3. Nespoléhejte na doplňky stravy

Na celou řadu urologických potíží lze v lékárně sehnat volně dostupné preparáty. Jejich užívání však může být velmi problematické, především v souvislosti s prostatou. Proč? „Užívání těchto preparátů může na první pohled navodit zlepšení zdravotní stavu, ale problém je, že riskujete nerozpoznání správné diagnózy včas. Což zvláště u rakoviny prostaty může znamenat, že promeškáte možnost léčby lokalizovaného onemocnění a to přejde do stádia metastatického (po těle rozesetého) nádoru, který již nemá šanci na úplné vyléčení. Podobně si můžete nechat i nezhoubné zvětšení prostaty pokročit do vysokého stádia, kdy např. městná odtok moče z ledvin a způsobí selhání ledvin,“ varuje doc. Miloš Broďák z FN Hradec Králové.

4. Netipujte diagnózu

Správná diagnóza je nezbytná pro kvalitní léčbu. Pokud vás trápí jakékoliv urologické potíže, nespoléhejte na samoléčbu a raději se poraďte se svým lékařem. V urologii se to týká zejména onemocnění prostaty, poruch erekce, močových infekcí. „Internet nabízí nepřeberné množství informací, nicméně ne vždy jsou pravdivé, někdy jsou tendenční, laik se v nich nemusí dobře orientovat a informace mohou vést k nesprávné léčbě a neúčelnému naložení s financemi. Netipujte si diagnózu, nejste na dostizích. Nesprávná samoléčba oddálí správnou diagnózu (což je závažné zvláště u nádorů) a může vám spíše přitížit,“ varuje prof. Milan Hora z FN Plzeň.

5. Prevence

Nejdůležitějším a nejúčinnějším doporučením, jak předcházet nejen urologickým nemocem, jsou pravidelné preventivní prohlídky. Mimo jiné proto, že některá onemocnění nevytvářejí zpočátku žádné příznaky. „Především muži starší padesáti let by měli preventivní prohlídku absolvovat nejméně jednou za rok. Mladí muži by pak měli provádět samovyšetření varlat každé tři měsíce,“ nabádá doc. Roman Zachoval z Thomayerovy nemocnice. Samozřejmostí je návštěva lékaře v případech přetrvávajících potíží, jakými jsou bolesti či krev v moči.

6. Nekuřte

U kuřáků (bez ohledu na pohlaví) je riziko onemocnění karcinomem močového měchýře čtyřikrát vyšší než u nekuřáků a riziko je i přímo úměrné počtu vykouřených cigaret. „Příčinou je cigaretový kouř, který představuje riziko i pro pasivní kuřáky,“ upozorňuje prof. Marek Babjuk z FN Motol a současně zdůrazňuje i další negativní vlivy kouření: „V urologii se to týká například vyššího rizika zhoršení, nebo dokonce ztráty erekce.“

7. Hygiena je základ, ale…

…nesmí se to s ní příliš přehánět. Ženy by se měly vyvarovat nadbytečné hygieny, která vede k chemickému a mechanickému dráždění kůže a sliznice genitálu, což je následně činí méně odolnými. „Zapomínat by se nemělo ani na střídání menstruačních či inkontinenčních pomůcek a správné otírání konečníku, to by mělo vždy probíhat směrem ven (nikoliv přes pochvu). Z toaletních papírů volte raději neparfémovaný, stejně jako u lubrikačních gelů,“ popisuje Michaela Matoušková z pražského Urocentra a dodává: „Na osobní hygienu bychom neměli zapomínat ani před a po pohlavním styku, během něj totiž dochází velmi snadno k přenosu mnoha různých typů bakterií. Vhodné je se po sexu nejen osprchovat, ale také vyprázdnit.“

Galerie: Syfilis: To není „nemoc z lásky“

8. Nepodceňujte urologické potíže u dětí

Například pomočování může souviset s infekcemi. „Za nepříjemností se může skrývat velký problém, ale dítě vám ho neumí popsat. Nepodceňujte první varovné signály a přijďte na vyšetření k dětskému urologovi,“ říká doc. Vladimír Študent z FN Olomouc.

9. Nechte volbu technologie na odborníkovi

Řešení potíží je možné různými způsoby: laparoskopií, robotikou i otevřenou operativou. „Metody jsou si rovnocenné, spoléhejte na svého urologa a nikoliv pouze na technologii. Čekáním na nejmodernější metody se vám může stát, že onemocnění postoupí tak, že už nových technologií nebude třeba,“ upozorňuje prof. Tomáš Hanuš z VFN, Praha 2.

Zdroj: Česká urologická společnost www.cus.cz

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).