Hlavní navigace

7 pomocníků proti kolice u miminek

15. 12. 2016

Sdílet

 Autor: pixabay.com/esudroff
Novorozenec propláče celou noc, někdy i celý den. Nechce jíst, chce jen klid. Na vině je nadýmání a s ním spojené bolesti břicha. Slovo „kolika“ skloňují všichni rodiče novorozenců. Pomáhají masti, kapky, čaje nebo masáže.

Kojící matky by si měly v první řadě dávat pozor na stravu. Měly by omezit potraviny, které nadýmají. Jde zejména o luštěniny, zelí, kapustu, papriku, švestky, nebo dokonce jablka. Dále mohou potíže způsobovat i některá kořeněná jídla a bohužel i čokoláda nebo kravské mléko.

1. Masírování miminek

Pořádají se kurzy, prodávají se obrazové knížky. Masáže dokážou zklidnit uplakané dítě, podpoří jeho chuť k jídlu nebo mu pomohou od bolestí v oblasti bříška.

Bříško masírujte po směru hodinových ručiček.

2. Masti

Účinky masáže podpoří bylinné masti s obsahem vonných silic. Například Pupík, emulgel proti nadýmání nebo Altermed Flatulin gel. Ceny okolo 70 korun.

3. Cvičení

Stejně tak jako pohyb pomáhá od nadýmání dospělým, pomůže i nejmenším dětem. Ty samozřejmě nebudou dělat dřepy ani poskakovat. Nicméně pomůžete jim už tím, že je budete pravidelně dávat na bříško. Stačí třeba jen na několik vteřin (později minut) několikrát denně.

Dalším účinným cvikem je přiblížení pokrčeného kolene k protilehlému lokti v poloze na zádech a nošení v tzv. klubíčku.

Kojenci, kteří již udrží hlavu, mohou cvičit na gymnastických míčích nebo s pomocí malého overballu.

4. Teplo na bříško

Blahodárné je zahřátí bříška. Můžete k tomu použít jak teplou složenou plenu, tak polštářek s třešňovými peckami nebo termofory a termosáčky.

5. Rektální rourka

K okamžité úlevě pomůže velmi šetrné zavedení rektální rourky. Pro snadnější zavedení do konečníku je vhodné potřít zaoblený konec dětským olejíčkem. Rektální rourku však nepoužívejte příliš často. Dítě se musí v první řadě naučit ulevit si samo.

6. Fenyklový čaj

Fenykl je koření, které dokáže ulevit od bolestí břicha a není tedy náhodou, že se často přidává do čajových směsí určených buď kojícím matkám, nebo miminkům.

Některé čajové směsi (např. HiPP Baby Fenyklový čaj nebo Čiperka fenyklový dětský nápoj; cena okolo 70 korun) jsou vhodné pro děti již od ukončeného prvního týdne věku.

Pro fenyklový čaj nemusíte do lékárny, velmi jednoduše si jej připravíte sami z dostupného koření. Stačí rozdrtit přibližně lžíci semínek, přelít je převařenou vodou a nechat asi 15 minut odstát. Následně sceďte a vychladlý čaj po lžičkách podávejte dítěti. Užívají se dvě až tři lžičky před každým krmením.

Pokud popíjí fenyklový čaj kojící matka, měly by se jeho účinky dostat s mateřským mlékem i k dítěti a pomoci mu.  

7. Kapky proti kolice

Pro děti od ukončeného prvního měsíce věku jsou vhodné například probiotické kapky BioGaia. Obnovují střevní mikroflóru a pomáhají tak od bolestí břicha a nadýmání. BabyCalm jsou přírodním potravinovým doplňkem založeným na léčivých účincích fenyklu, anýzu a máty. Kapky Espumisan již obsahují účinnou léčivou látku simetikon.

Kapky se přidávají buď do lahvičky s umělou výživou, nebo se podávají lžičkou bezprostředně před krmením.  

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).