Hlavní navigace

V České republice byl potvrzen osmý a devátý případ pandemic (H1N1)

[Tisková zpráva] Dne 23. června ve večerních hodinách byl Národní referenční laboratoří pro chřipku SZÚ potvrzen osmý a devátý případ infekce virem pandemic (H1N1) 2009 v ČR.

Sdílet

Osmým případem je mladá žena, která se dne 17. června 2009 vrátila do ČR z Kanady. V den návratu do ČR se u ní projevily první příznaky (únava, pocit tlaku na hrudi) a dne 21. června 2009 se dostavila na Infekční kliniku FN Bulovka, kde byla ambulantně ošetřena, byla jí nařízena domácí izolace a proveden odběr materiálu na virologické vyšetření. V současné době je v dobrém zdravotním stavu a je v domácí izolaci. U osob, které byly s pacientkou v kontaktu (cca 31 osob) je prováděno epidemiologické šetření, které není dosud ukončeno.

Devátým případem je mladý muž, občan USA, který přicestoval z USA do ČR dne 21. června 2009. Po příletu pociťoval výraznou únavu a dne 22. června 2009 se s klasickými chřipkovými příznaky dostavil na Infekční kliniku FN Bulovka, kde byl vyšetřen, byl mu odebrán materiál na virologické vyšetření. S ohledem na zdravotní stav zde byl přijat k hospitalizaci, která dosud trvá. V současné době je jeho stav uspokojivý a stabilizovaný. U osob, které byly s pacientem v kontaktu (cca 12 osob) je prováděno epidemiologické šetření, které dosud není ukončeno.

U obou potvrzených případů nebyla k terapii použita antivirotika.

Jedná se tak o další dva případy importované infekce na území ČR, které nejsou v současné době s ohledem na vývoj epidemiologické situace ve výskytu pandemic (H1N1) 2009 nijak překvapující. Z epidemiologického i léčebného hlediska je situace řešena standardním způsobem.

Upozornění:

* Na základě rozhodnutí Světové zdravotnické organizace z minulého týdne je  oficiální název nové chřipky A(H1N1): „pandemic H1N1 2009.“

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166 

Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tis@mzcr.cz 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).