Hlavní navigace

TEST: Digitální fotoaparát – cenou ani značkou se neřiďte

[Tisková zpráva] Mnozí nechávají koupi digitálního fotoaparátu až na poslední chvíli před dovolenou. S jeho výběrem může pomoci časopis TEST, který přináší výsledky testu 35 kompaktních digitálních fotoaparátů.

Sdílet

Testování přineslo hned dva zajímavé závěry. Výsledky ukazují, že oproti minulému roku se zvýšila kvalita testovaných přístrojů. Současně také platí, že běžná kritéria výběru, jako značka, cena či rozlišení fotoaparátu, jsou údaji s malou vypovídací hodnotou. 

Test 35 výrobků se zaměřil na přístroje určené především běžným uživatelům a fotografům amatérům. Hodnocena byla kvalita pořízených snímků a videa, vybavení fotoaparátů a jejich obsluha. Závěry testu ukazují, že kvalita výrobků se nedá odhadnout na základě ceny ani značky přístroje.

Chystáte se na dovolenou? Poraďte se s psychologem!

Těžko zabráníte setkání s blbcem na pláži nebo zpoždění letadla, rozhodně je ale na vašem uvážení, jestli se na tu pláž tím letadlem vůbec stojí za to vypravit. 

Redaktor časopisu TEST Václav Beneš k této skutečnosti uvádí: „V testu sice zvítězil fotoaparát s nejvyšší cenou přes 10 tisíc, ale pravidlo, že vyšší cena znamená také vyšší kvalitu, se vždy neuplatní. Mezi nejlepšími přístroji lze nalézt i fotoaparáty o polovinu levnější.“ U fotoaparátů se zjevně nedá hovořit ani o „dobrých“ a „špatných“ značkách. „Většinou jsou přístroje jedné značky zastoupeny v sekci kvalitních i těch méně kvalitních výrobků,“ dodává Beneš. 

Překvapivé je, že ani údaj o rozlišení digitálního fotoaparátu o kvalitě snímku příliš nevypovídá. Přitom je pro mnohé stále jedním z nejdůležitějších kritérií výběru. „Rozlišení mohou uživatelé klidně ignorovat. Zejména u velmi levných přístrojů s velmi vysokým rozlišením byla prokázána nízká kvalita obrazu,“ doplňuje informaci Beneš. 

Důležitým závěrem letošního testování je, že kvalita fotoaparátů oproti loňsku vzrostla. V  testu z prosince 2009 totiž hodnocení „dobře“ získaly pouhé 3 fotoaparáty z 94 testovaných. „Pozitivní zjištění je, že letos bylo výrobků stejné či vyšší kvality hned pět, a to z  menšího vzorku fotoaparátů,“ shrnuje výsledky Beneš. 

Test 16 digitálních fotoaparátů vyšel v červnovém vydání časopisu TEST. Tyto výsledky a výsledky testování dalších 19 fotoaparátů jsou k dispozici také na www.dtest.cz.
Kromě testu kompaktních digitálních fotoaparátů vyšel v červnovém vydání také test dětských autosedaček a test opalovacích přípravků. 

Zdroj a více informací: Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).