Hlavní navigace

TEST: Dětská odrážedla, hračky pro předškoláky?

[Tisková zpráva] Dětská odrážedla jsou často vhodným dárkem k prvním narozeninám dítěte. Do půl roku ho začne používat, říká si mnohý dárce. Podle doporučení výrobců by ovšem taková hračka směla přijít do rukou až dětem tří a víceletým. Máme nutit děti, které už prohánějí tříkolky, koloběžky a kola, aby jezdily na plastových odrážedlech? Časopis TEST přináší bližší pohled na problematiku dětských odrážedel a jejich bezpečnost.

Sdílet

Dětské odrážedlo je zpravidla prvním dopravním prostředkem, které naše ratolest ovládá. Jen zřídkakdy na něj ale poprvé nasedne po druhém roce věku; zpravidla se tak děje zhruba asi o půl roku dříve.

Výrobci na to mají ale jiný názor; z šesti testovaných výrobků smí být pouze odrážedlo Lena použito již v 18 měsících, ostatní až od 3 let věku dítěte. Jako důvod tohoto již na první pohled nesmyslného omezení uvádějí někteří výrobci riziko v podobě vdechnutí malých částí. „Podrobili jsme odrážedla různým zkouškám, včetně pádů z výšky, ale žádná malá součást, kterou by děti mohly spolknout či vdechnout, se z nich neuvolnila. Nic takového se na nich nenachází,“ říká šéfredaktorka časopisu TEST Ida Rozová. „V žádném případě se nejedná o opatrnost ze strany výrobců, jde pouze a jenom o jejich alibismus,“ dodává.

Dětská plastová odrážedla svým charakterem a konstrukcí jednoznačně patří do věkové skupiny do 36 měsíců. V testu bezpečnosti se pak prokázala další slabina odrážedel. Čtyři ze šesti výrobků byly ohodnoceny stupněm „nedostatečně“.

Důvodem bylo nedodržení bezpečné mezery v místech, kde dochází k pohybu částí hračky proti sobě, a může tak dojít ke skřípnutí nejenom prstů dítěte. O poznání lépe dopadla v testu odrážecí kola. „Kvalita odrážecích kol je výrazně lepší. V testu jsme neodhalili žádný nebezpečný výrobek, což rodiče jistě potěší,“ uvádí Ida Rozová. Test šesti odrážedel a sedmi odrážecích kol vyšel v časopisu TEST 7/2010. Tyto výsledky jsou k dispozici také na www.dtest.cz. 

Zdroj: TEST

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).