Hlavní navigace

Co mají společného Obama, Clinton, McCartney a Oprah Winfrey? Jsou leváci

[Tisková zpráva] Mezinárodní den leváků připadl na pátek třináctého.

Sdílet

Víte, kdo byli a jsou slavní levorucí? NapříkladBarack Obama, Princ William, Marilyn Monroe, Leonardo da Vinci, Jimi Hendrix, Martina Navrátilová, Julius Caesar, Kurt Cobain, Napoleon Bonaparte, Bill Clinton, Johann Wolfgang Goethe, Picasso, Michelangelo, Bethoven, Mozart, Paul McCartney, Oprah Winfrey a celá řada dalších.

13. srpna slavili svátek všichni, kdo píší levou rukou. Mezinárodní den leváků se slaví od roku 1976 a pravidelně jej vyhlašuje Mezinárodní asociace leváků. Den si klade za cíl zvýšit povědomí o problematice levorukosti a o těžkostech, se kterými se tito lidé potýkají v běžném životě, kde je většina předmětů, přístrojů, budov apod. přizpůsobena pro dominantní pravou ruku. Svátek se slaví po celém světě, i když se o jeho existenci příliš neví a v kalendáři ho stále nenajdeme. O rozšíření se starají různé asociace a kluby, které leváky sdružují.

Ve Velké Británii si Mezinárodní den leváků připomínají slavnostmi, které se konají až ve dvaceti regionech země. Jejich součástí jsou sportovní zápasy leváků proti pravákům nebo typicky anglické odpoledne s čajem, k jehož pití ale můžete použít pouze levou ruku. Hospody, které Den leváků drží, poznáte podle toho, že večer 13. srpna používají vývrtky pro leváky a hosté hrají klasické hospodské hry levou rukou. Po celé zemi jsou rozšířené takzvané „Levé zóny“ oslavující kreativitu, adaptibilitu a sportovní obratnost leváků. Praváci si v těchto zónách mohou vyzkoušet, jaké je to žít v praváckém světě s nevýhodou levorukosti. Mezinárodní den leváků nezapomíná ani na marketing, můžete si zakoupit trička, odznáček nebo náramek s leváckou tématikou.

Mezinárodní den leváků si již po několikáté připoměla také Česká republika. Od poměrně násilného přeučování leváků na praváky jsme již sice dávno upustili. Některé problémy, spojené především s nedostatkem speciálního zboží určeného pro leváky přetrvávají. Je však pravdou, že i v tomto ohledu se v posledních letech mnohé změnilo. „Nabídka speciálního zboží pro leváky se postupně rozšiřuje. Na trh se dostávají hudební nástroje, sportovní náčiní, pracovní pomůcky  - například kleště, kuchyňské náčiní, jakými jsou nože, otvíráky na konzervy, či škrabky, ale také třeba psací potřeby a nůžky. Existence těchto předmětů je v podstatě nezbytná. Například běžná pera jsou uzpůsobena pro psaní zleva doprava, kdy je hrot lehce tažen za perem pravou rukou,“ říká Aleš Pavlík z oddělení domácích potřeb a papírnictví Tesco.

V současné době roste nejen počet specializovaných prodejen, ale nabídku zboží pro leváky dokonce zařazují i některé obchodní řetězce, třeba právě Tesco. „V souvislosti s blížícím se začátkem školního roku jsme se rozhodli rozšířit nabídku psacích potřeb a dalších školních pomůcek i pro levoruké děti,“ říká Aleš Pavlík z oddělení domácích potřeb a papírnictví Tesco. „Nejen dětem se lépe píše s ergonomickými psacími potřebami.  Kromě toho, že jsou uzpůsobené tvaru ruky, vede jejich použití navíc k vytvoření lepších psacích návyků a postupně zabraňuje křečím a bolavým svalům na rukou,“ doplňuje Aleš Pavlík.

Tesco v současné době nabízí rollery a tužky ergonomických tvarů, a to jak pro leváky, tak pro praváky. Součástí nabídky je i ergonomické pero pro leváky, které dětským rukám usnadňuje stabilitu, nebo již zmíněné speciální nůžky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).