Hlavní navigace

Stanovisko MZ k navrhovaným změnám v oblasti stomatologické péče

[Tisková zpráva] V souvislosti s hledáním úsporných opatření v oblasti zdravotní péče navrhuje Ministerstvo zdravotnictví řadu úprav systému veřejného zdravotního pojištění vedoucích k jeho stabilizaci. Je třeba urychleně otevřít diskusi a záměrům vtisknout konkrétní podobu s cílem vytvořit efektivní nabídku kvalitních služeb.

Sdílet

Jedna z oblastí, kde úspory budou hledány a ve které by se mohl ve velmi krátké době projevit pozitivní ekonomický efekt, je vyřazení z veřejného zdravotního pojištění léčby takových onemocnění, která jsou zcela nebo z velké části ovlivnitelná prevencí a správnou péčí o vlastní zdraví. 

V zubním lékařství je typickým příkladem zubní kaz. Je to onemocnění kde prevence, aktivní přístup pacienta k osobní hygieně, stravovací návyky, apod. významně mohou ovlivnit zdravotní stav chrupu. Proto je léčba zubního kazu typem ošetření, které lze pro občany v produktivním věku ze systému úhrad z veřejného zdravotního pojištění vyřadit.

Čtěte téma: Víte, jak si správně vyčistit zuby?

Většina dospělých lidí si podle odborníků neumí čistit zuby správně. A jedno správné vyčištění denně je přitom účinnější než několik nesprávných.

Pro děti, mladistvé do 18 let a pro seniory nad 65 let je i nadále počítáno s úhradou za ošetření zubních kazů v základní variantě z veřejného zdravotního pojištění.

Rovněž bude se souhlasem revizního lékaře i nadále umožněna léčba zubního kazu vzniklého v souvislosti se závažným celkovým onemocněním.

Předpokládaná úspora finančních nákladů vzniklá vyřazením výplní z veřejného zdravotního pojištění činí cca 1 miliardu korun. Tento významný objem finančních prostředků bude nadále v systému k dispozici. Především pak na posílení prevence a léčbu onemocnění, která ani nejlepší prevencí a péčí o své zdraví ovlivnit nelze. V neposlední řadě také na léčení velmi závažných případů, jejichž cenu, na rozdíl od zubního kazu, není nikdo sám schopen uhradit (úrazy, nádory, aj.). 

Co se zubním kamenem?

Diskutovat můžete v našem fóru.

Změna v systému úhrad stomatologické péče nepopírá to, na čem je systém všeobecného zdravotního pojištění založen, tedy zejména zachování sociální spravedlnosti systému, avšak s cílem zvyšování jeho efektivity a hospodárnosti.

Definitivní podoba úhrad stomatologické péče je předmětem dalších jednání a následných legislativních opatření.

Důkladně promyšlená a citlivě zvolená opatření mohou v nadcházejícím období působit jako významný stabilizační prvek při přijímání nezbytných reformních kroků v českém zdravotnictví.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).