Hlavní navigace

Očkování může ochránit statisíce dětí před zápalem plic

[Tisková zpráva] Každý rok zemře celosvětově na zápal plic více než 1,5 milionu dětí do 5 let. Těmto úmrtím však lze účinně zabránit: zajištěním prevence ve formě kojení, očkování a zpřístupněním kvalitní antibiotické léčby. Osvěta a prevence dětských pneumonií jsou hlavním cílem Světového dne pneumonií, který se koná 12. listopadu.

Sdílet

Do kampaně na podporu Světového dne pneumonií se letos připojuje více než 120 organizací po celém světě. Globální koalice ve spolupráci s UNICEF a americkými Centers for Disease Control si klade za cíl informovat širokou veřejnost o závažnosti tohoto onemocnění a upozornit na možnou prevenci. O to samé se v České republice již tři roky snaží Občanské sdružení Nahlas.

Pneumonie je zánětlivé onemocnění plic způsobené nejrůznějšími vyvolavateli. Nejběžnějšími příznaky jsou vysoké horečky, kašel a dušnost. K nejčastějším příčinám patří bakterie, viry, méně pak plísně nebo parazité. Šíří se vdechnutím, jde tedy o tzv. kapénkovou infekci. Zápal plic zůstává i přes nové diagnostické a léčebné metody jednou z nejčastějších příčin úmrtí na infekční nemoci jak v rozvojovém, tak ve vyspělém světě. K rizikovým patří nejen pacienti s oslabenou imunitou nebo s chronickými onemocněními, ale i kojenci a děti. Pneumonie je celosvětově hlavní příčinou úmrtí dětí do 5 let. 

U dětí zápal plic komplikuje obtížná diagnostika. Typické příznaky jako jsou kašel a dušnost nebo poslechový nález na plicích mohou v počátku onemocnění chybět. To může oddálit stanovení diagnózy pneumonie a také správnou léčbu. Například jedna naše jedenáctiletá pacientka byla hospitalizována s průjmem a vysokými zánětlivými ukazateli v krvi s podezřením na salmonelovou infekci. Teprve za 24 hodin po přijetí se objevil typický poslechový nález a po provedení rentgenu plic byla diagnostikována pneumonie a zahájena léčba antibiotiky,“ říká MUDr. Zuzana Vančíková, PhD, z Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.

Účinnou prevencí zápalu plic je očkování. „Za poslední rok se výrazně zlepšily možnosti prevence zápalu plic zejména pro nejmenší děti,“ říká Rudolf Kalovský, zakladatel sdružení Nahlas, a dodává: „Jsme rádi, že na očkování již přispívají zdravotní pojišťovny. Zápal plic totiž v lidech nevyvolává takovou hrůzu, jako třeba meningitida, ale jde o mnohem častější nemoc s relativně velkým procentem komplikací, které mohou zanechat trvalé následky.“

Zápal plic (pneumonie) v katalogu nemocí.

Diskutujte o nemoci.

Kromě dětí se očkováním mohou chránit i dospělí. Tato forma prevence je vhodná zejména pro seniory, pro něž zápal plic představuje nejčastější příčinu úmrtí na infekční onemocnění.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).