Hlavní navigace

Létání kojenců: Vyjádření Blanky Kolářové Sudíkové ke stanovisku pediatrů

[Tisková zpráva] Vyjádření Blanky Kolářové Sudíkové ke Stanovisku České pediatrické společnosti a Odborné společnosti praktických dětských lékařů k problematice „tak zvaného létání kojenců a batolat“

Sdílet

Jak již asi víte, byla v minulých dnech a týdnech mediálně rozvířena údajná škodlivost a nebezpečnost námi provozovaného cvičení s miminky nazvané „Létání miminek“. Tímto bychom se chtěli vyjádřit k některým dezinformacím a nepravdivým informacím, které šíří zejména Česká pediatrická společnost a Odborná společnost praktických lékařů. Obě uvedené společnosti vydaly společné prohlášení, ve kterém označily „Létání miminek“ za jednoznačně rizikové pro děti v dané věkové skupině s tím, že tato cvičení mohou způsobit řadu drobných či větších poranění s dlouhodobými či trvalými následky. V této souvislosti uvádí mimo jiné jako možnost poranění krvácením z mozku, nitroočním krvácením s trvalým poškozením zraku, poškození kloubního vaziva, prudké pohyby v oblasti krční páteře, atd. Též uvádí, že pro „Létání miminek“ neexistují žádné důkazy o prospěšnosti tohoto cvičení.

Z obsahu vyjádření České pediatrické společnosti a Odborné společnosti praktických lékařů je zřejmé jejich naprosto nulové povědomí o naší metodě „Létání miminek“, o způsobu jeho provádění a o jeho vlivech na miminka. Předně je důležité připomenout, že doposud nikdo nevysvětlil, proč hrozí oběma společnostmi uvedená rizika a ani nenabídl žádné důkazy o škodlivosti „Létání miminek“. Máme za to, že obě společnosti vycházejí ze zkreslených videozáznamů, které se k nim dostaly od České televize. Ani jeden zástupce z kterékoliv z těchto společností se nebyl osobně podívat a přesvědčit na vlastní oči o průběhu a o přesném provádění „Létání miminek“. Naopak, my jsme schopni, na základě naší 8-leté praxe, po kterou provozujeme „Létání miminek“, podat důkazy o prospěšnosti této metody pro miminka i pro rodiče. Za tu dobu co provozujeme „Létání miminek“ v České republice jsme takto cvičili hrubým odhadem s 1500 dětmi, které prošly a procházejí dennodenně tímto cvičením spolu se svými rodiči a doposud nemáme jedinou zprávu o tom, že by se kterémukoliv z dětí přihodilo následkem „Létání miminek“ jakékoliv z varovaných zranění či úrazu. Naším důvodem pro provozování „Létání miminek“ jako takového je to, že v jeho důsledku se dětem prokazatelně zpevňuje svalstvo, zlepšuje se hrubá a jemná motorika, podporují se správné pohybové návyky. Jsme ve stálém kontaktu i s rodiči, kteří již přestali se svými dětmi létat, protože děti již odrostly a víme i jak se daří těmto dětem. Veškeré tyto děti prospívají po fyzické i duševní stránce minimálně rovnocenně a spíše nadprůměrně v porovnání s dětmi, které „Létáním miminek“ neprošly.

Jelikož výše uvedené prohlášení České pediatrické společnosti a Odborné společnosti praktických lékařů považujeme za nepodložené a neprokázané, rozhodli jsme se sami aktivně prokázat zdravotní nezávadnost a prospěšnost „Létání miminek“ a v současné době připravujeme komplexní studii, která má za úkol prokázat závadnost či nezávadnost „Létání miminek“. V rámci dané studie budou zkoumány jednotlivé detaily a aspekty Létání miminek a jejich dopad na zdraví miminek a to zejména pak z pohledu varovaných rizik, které údajně hrozí z „Létání miminek“. Zároveň dáváme na vědomí, že jsme kdykoliv připraveni aktivně spolupracovat se všemi zainteresovanými odborníky za účelem vyjasnění jakýchkoliv otázek a nejasností ohledně údajné škodlivosti anebo prospěšnosti „Létání miminek“.

Čtěte téma: Jsem rodič, a kdo je víc?

Současně zvažujeme ve spolupráci s našimi právními zástupci přijetí příslušných právních kroků za účelem ochrany naší dobré pověsti a bezúhonnosti. V této souvislosti není vyloučeno ani případné podání žaloby na náhradu škody.

Blanka Kolářová Sudíková

Zdroj: www.plavacek-deti.cz

Redakce: Máte nějaké zkušenosti s tzv. létáním miminek? Setkali jste se s jinými rozporuplnými metodami? Myslíte si, že o podobných věcech máme psát, mluvit, nebo že je to zbytečné strašení? Zapojte se do diskuse na téma Létání miminek – přeháníme nebezpečí?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).