Hlavní navigace

Stanovisko k problematice „tak zvaného létání kojenců a batolat“

[Tisková zpráva] Stanovisko České pediatrické společnosti a Odborné společnosti praktických dětských lékařů k problematice „tak zvaného létání kojenců a batolat“: Obě odborné společnosti upozorňují rodiče, že „tak zvané létání kojenců a batolat“, které bylo v posledních týdnech opakovaně prezentováno a diskutováno ve veřejných sdělovacích prostředcích, je pohybovou aktivitou, která je pro děti této věkové skupiny jednoznačně riziková.

Sdílet

Rychlá změna směru pohybu a velká odstředivá síla při takovém typu „cvičení“ mohou způsobit řadu drobných či větších poranění s dlouhodobými či trvalými následky, které se mohou projevit i po delší době.

Nejčastější rizika event. přímo poškození, která mohou nastat při „tak zvaném létání“: 

  1. drobná i větší krvácení mezi mozkem a mozkovnou (lebním krytem)
  2. nitrooční krvácení do cév sítnice s přechodným event. trvalým poškozením zraku
  3. poškození kloubního vaziva a růstové chrupavky dlouhých kostí následkem nadměrného zatížení při držení dítěte pouze za jednu končetinu při prudkých pohybech a rotaci. Existuje i riziko poškození pouzdra velkých kloubů s následnou poruchou hybnosti a zvyšuje se i riziko úrazů při budoucích sportovních aktivitách dítěte.
  4. prudké pohyby v oblasti krční páteře jsou rizikové ve smyslu možných drobných poranění, která mohou být patrná až v pozdějším věku a projevit se poruchou hybnosti této části páteři, bolestmi hlavy, atd.  
  5. existuje reálné riziko vysmeknutí dítěte při prudkých manévrech s následkem těžkého úrazu

Závěr:

Metoda „ tzv. létání kojenců a batolat“patří mezi nestandardní postupy a neexistují žádné důkazy o prospěšnosti tohoto typu „cvičení“. Charakter a způsob provádění naopak představují pro děti značná zdravotní rizika. 

Jsme přesvědčeni, že obě pediatrické společnosti mají dostatek argumentů, aby apelovali na rodiče, kteří jsou zodpovědní za zdraví a normální vývoj svých dětí. Prosíme je tedy, aby tento způsob pohybových aktivit se svými dětmi neprováděli. Pokud budou v této činnosti pokračovat, měli by si být vědomi především morální, ale i právní odpovědnosti za možné poškození zdravotního stavu svých dětí. 

Česká pediatrická společnost, www.cpsjep.cz

Přečtěte si: Vyjádření Blanky Kolářové Sudíkové ke Stanovisku České pediatrické společnosti a Odborné společnosti praktických dětských lékařů k problematice „tak zvaného létání kojenců a batolat“

Redakce: Máte nějaké zkušenosti s tzv. létáním miminek? Setkali jste se s jinými rozporuplnými metodami? Myslíte si, že o podobných věcech máme psát, mluvit, nebo že je to zbytečné strašení? Zapojte se do diskuse na téma Létání miminek – přeháníme nebezpečí?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).