Hlavní navigace

Komise EU podporuje zákaz bisfenolu v kojeneckých lahvích

[Tisková zpráva] (CSR Gate) Mluvčí Evropské komise Fréderic Vincent v rozhovoru pro internetový portál Chemical Watch potvrdil úmysl Komise EU omezit užívání chemické látky bisfenol A, mj. v lahvích pro kojence. Tuto možnost již dříve připustil evropský komisař pro zdraví a bezpečnost spotřebitelů John Dalli v prohlášení ze dne 7. října 2010.

Sdílet

Bisfenol A (BPA) je chemická látka široce užívaná v tvrdých polykarbonátových plastech, zejména v plastových nádobách. Podle nedávného zjištění expertů WHO jsou hlavním zdrojem BPA v lidském organismu plastové obaly potravin a vnitřní potahy konzerv a nápojových plechovek. Méně významnými zdroji BPA mohou být také některé hračky z tvrdých plastů, termický papír a další.

Na základě posledních zjištění o vlastnostech BPA již přistoupily k omezení jeho užívání Francie, Dánsko, Kanada a některé státy USA. Omezení se týkají kojeneckých lahví a dalších produktů, zejména produktů určených dětem do 3 let. Stanovisko k užívání BPA zaujal také Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), který zpřísnění limitů BPA zatím nedoporučil.

Více o tématu bisfenolu A na portálu CSR Gate:

16.11.2010 Panel WHO k bisfenolům
29.10.2010 Po­travináři nahrazují bisfenol
19.10.2010 Kanada prohlašuje bisfenol za toxický
12.10.2010 Komise zvažuje omezení bisfenolu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).