Hlavní navigace

Seriál Přechod u ženy

Přestože žijeme déle a jinak, na době, kdy začneme jako ženy stárnout, se nic nezměnilo. Funkce vaječníků a schopnost otěhotnět vyhasíná stále kolem padesátky.

Tento fakt neovlivníme, ale můžeme se pokusit alespoň trochu ovlivnit, jaké ono stárnutí bude.

Zmapovali jsme nejčastější dotazy týkající se období klimakteria a vyzpovídali řadu odborníků, se kterými si budeme povídat na téma léčby, výživy a tloustnutí, sexuálního života, psychiky i rizika onkologických onemocnění v přechodu.

Žena v přechodu přibrat nemusí. Pozor na zadržování vody

Metabolismus ženy v přechodu se zpomaluje, věkem ubývá pohyb a ženský hormon estrogen. Jeho nedostatek může za to, že kila jdou více do břicha než do boků. „Pokud se budeme hýbat, jíst kvalitně a pravidelně, není důvod v klimakteriu nabírat,“ tvrdí však Věra Burešová.

4. 10. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Menzes, porod, přechod… Co dědí dcery po matkách?

Předávají matky dcerám proklaté dědictví? Dostáváme do vínku dispozice k těžkému porodu, bolestivé menstruaci nebo náročnému klimakteriu? Něco na tom je, ale mnohé může žena ovlivnit sama. „Potratila máma, potratí i dcera,“ neplatí.

23. 3. 2017 0:00
Doba čtení: 7 minut

Laura Janáčková: Ženě s klimakteriem nejvíce pomůže její muž

Jak období klimakteria ovlivňuje psychiku a jak se žena může s tímto obdobím vyrovnat? „Tělo stárne, i když se necítíme staré, a co se děje v hlavě, s tím souvisí,“ říká psycholožka.

24. 2. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Čím dříve přechod začne, tím menší je riziko rakoviny…

…ovšem tím větší je pravděpodobnost osteoporózy a aterosklerózy. „Takže bych se raději do načasování menopauzy Pánu Bohu nemíchala,“ říká onkoložka Petra Tesařová.

Doba čtení: 4 minuty

Sex po menopauze je možný, ale ne povinný

ROZHOVOR – „Sex je možný v každém věku, je to reálné, ale není to povinné. Nenuťme k němu sami sebe, ani své partnery,“ říká Zlatko Pastor. Známý sexuolog připomíná, že sex není jenom o sexu, fyziologie stárnutí je přirozená pro všechny živočichy a sexuální priority jsou v různých letech odlišné.

Doba čtení: 6 minut

Přechod u žen: musíme tam všechny

Klimakterium probíhá u každé ženy jinak, ale jasné je, že menopauza žádnou nemine. Možná jsme rády, že končí menstruace, ale přicházejí jiné potíže. Jaké jsou a co s nimi můžeme dělat?

12. 1. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Klimakterium: má smysl ho léčit?

Některé ženy mají v období tzv. přechodu nejrůznější potíže. Někdy odezní samy, jindy lékaři doporučují pomoci vhodnou léčbou a zbytečně se netrápit. Jak ale poznat, zda léčit, nebo neléčit? „Organismus si sám říká o to, co potřebuje. Potížemi si říká o substituci,“ tvrdí gynekolog Tomáš Fait, „ale kde nemusím, tam neléčím.“

Doba čtení: 4 minuty