Seriál Kauza očkování - humánní medicína, nebo byznys?

Kdy a proč očkovat? Pokud bych na tuto úvodní otázku odpověděl tak, jak to chtějí „maminky“ obvykle slyšet, bude to odpověď nesprávná. „Mám dítě nechat očkovat proti spalničkám? Má význam očkování proti tetanu? A co to nové očkování proti rakovině děložního čípku, je to dobré, pane doktore?“ Již ten, kdo takto pokládá otázky, se svým vlastním přístupem k věci stává nutně obětí (pro)očkovacího systému v ČR. V takové situaci mu již spíše není pověstné rady ani pomoci.

 

Autor: Photl.com

Ačkoliv i na takto položené otázky lze přiměřeně odpovědět, farmaceutický průmysl zařídil, že na ně často veřejně odpovídají špatní lidé. Nemohu použít pojem špatní odborníci, protože odborníci to nepochybně jsou a někdy i špičkoví. Laičtí spotřebitelé, pacienti a rodiče bohužel nemají reálnou šanci se správně zorientovat v problematice očkování, pokud tomu nevěnují výrazně nadstandardní úsilí. Dokázat se svépomocí optimálně rozhodnout laická veřejnost až na vzácné výjimky prakticky nedokáže. Také rozpoznat, kdo vám radí dobře, znale věci a přitom odpovědně, a kdo vám radí zkrátka jinak, je bohužel nad vaše síly. Ve specializované a odborně náročné problematice něco jako „informovaný spotřebitel“ až na výjimky neexistuje. Existuje však odbornými informacemi a přímou či skrytou reklamou víceméně zmatený či spíše zmanipulovaný spotřebitel. Znám jich mnoho desítek.

V tomto seriálu několika navazujících článků se pokusím vysvětlit základy soukolí očkovacího „velkostroje“ tak, aby vás alespoň v těchto základech už nikdy nikdo neoklamal a netahal za nos.

Jan Vavrečka

Co skutečně ohrožuje vakcinační průmysl?

Bezpečnost vakcín: protilátky nemusí být jen hodné „tety“

Neočkované děti mají do mateřských školek vstup zakázán

Vakcinace proti HPV je očkování proti hlouposti (3. díl)

Očkování proti rakovině děložního čípku (2. díl): malá „Sofiina volba“

Očkování proti rakovině děložního čípku je silně prosazované a velmi sporné (1. díl)

Mámo, táto, přijel on – očkovací kamión!

Očkování proti tetanu a jeho otazníky

Očkování a reklama: Jak ze sedmdesáti procent udělat sto

Testování protilátek ohrožuje zisky z očkování

Nežádoucí účinky vakcín jsou důsledně odborně „gumovaným“ tématem

Rizika očkování a aplikace vakcín: často zbývá jen upřímná nejistota…

Povinné versus dobrovolné očkování? Klasický kočkopes

Kdy je očkování pro jedince vlastně přínosné?

Kauza očkování - humánní medicína, nebo byznys?