Hlavní navigace

Otestujte se: Proč naše tělo vydává různé zvuky a jak nebezpečné to je?

9. 5. 2024

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Lidské tělo během dne i noci vydá desítky, ne-li stovky zvuků. Naprostá většina z nich neznamená nic rizikového, některé nás ale mohou uvést do trapných situací. Otestuje své znalosti o nich.

Napadlo vás někdy, jak a proč vznikají různé zvuky, které naše tělo vydává a z nichž mnohé nejde za žádnou cenu ovládat vůlí? Slyšeli jste například o jevu zvaném pulzující tinnitus, který může, naštěstí jen vzácně, být příznakem vysokého krevního tlaku? Víte, proč nám škrundá v žaludku a jak tomu zabránit? 

Více se o některých ze zvuků, které patří k životu, můžete dozvědět v našem kvízu. Má celkem deset otázek, dostanete se k němu po kliknutí na zelené tlačítko. 

Mezi obávané zvuky patří například větry. Je přitom zcela normální, že lidské tělo průběžně uvolňuje plyny ze spolykaného vzduchu a rozkládající se potravy. Ale děje se tak častěji, když jíte a pijete příliš rychle, kouříte, žvýkáte žvýkačku, cucáte tvrdé bonbony nebo pijete sycené nápoje. 

Potraviny obsahující sacharidy rovněž přispívají k větší produkci plynů, stejně jako fazole, květák či brokolice. Mnoha lidem vadí i mléčné výrobky a dietní limonády. Ty mohou krom nadměrných větrů vyvolat i různé škrundání v břiše. 

Dobrou zprávou je, že naprostá většina ze zvuků je zcela normálních a běžných a neznamenají žádný problém ani riziko. Některé z nich ale mohou poukázat na možný problém a pak je namístě zajít k lékaři. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).