Hlavní navigace

Životu nebezpečný doplněk stravy na imunitu. Obsahuje velké množství látky, která se mění na kyanid

29. 1. 2021

Sdílet

 Autor: SZPI
Inspekce důrazně varuje před nebezpečným doplňkem stravy s mimořádně vysokým obsahem amygdalinu. Tato látka v těle metabolizuje na kyanovodík a kyanidy.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila na trhu doplněk stravy s velmi vysokou dávkou látky amygdalin, která se v těle po požití metabolizuje na kyanovodík a kyanidy.

Místo posílení imunity riziko otravy

Jedná se o doplněk stravy Amygdalín slovenského výrobce Tachyon Technology (ve zprávě je mylně uváděný název Tachynon Technology). Inspektoři SZPI vzorek odebrali na e-shopu www.tachyonsupplement.eu, který cílí mj. na české spotřebitele, informace o zboží jsou v českém jazyce, výrobek je možné koupit za české koruny a ze strany prodejce je zajištěno doručení do ČR.

Látka amygdalin se v podobných produktech používá, ale v mnohem menším množství. Podle inspekce jde skutečně o výjimečný případ a vysoce nebezpečný výrobek.

Přípravek byl nabízen jako „surovina na podporu imunitního systému a celkovou odolnost organismu“ a výrobce jej prodával za 718 Kč (cena uváděná na internetu). V současné době již není na webu prodejce inzerován.

Nebezpečný doplněk stravy:

Amygdalín

  • B17, 25 g,
  • výrobce a prodejce: Tachyon Technology pharm spol. s r. o., Vančurova 1, 831 01 Bratislava, Slovensko.

Mnohonásobně překročené množství

„Laboratorní rozbor v doplňku stravy potvrdil v jedné doporučené denní dávce přítomnost látky amygdalin v množství 1760 miligramů (mg), což odpovídá množství až 104 mg kyanovodíku po metabolizaci,“ uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Podle stanoviska Evropského úřadu pro bezpečnost potravin EFSA se život ohrožující dávka kyanovodíku pohybuje v hodnotě 0,5–3,5 mg na 1 kg tělesné váhy, tj. u 70 kg vážícího člověka v intervalu 35–245 mg. „Látka amygdalin sice v doplňcích stravy bývá obsažena, ale obvykle kolem 70 miligramů. V Amygdalínu jí je pětadvacetkrát tolik,“ upozornila Česká televize.

SZPI důrazně varuje všechny spotřebitele, aby uvedený doplněk stravy nekonzumovali.

Potravinářská inspekce odeslala také notifikaci do evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF, čímž umožnila došetření a přijetí opatření v zemi původu předmětného produktu.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).