Hlavní navigace

Žiju single. A baví mě to

15. 12. 2009

Sdílet

Abyste byli pravým single, musíte splňovat několik kritérií: Být ve věku od dvaceti pěti do čtyřiceti let, být nesezdaný, nežít tzv. na hromádce. Aby to celé bylo dostatečně sexy, musíte mít také dost peněz, abyste byli nezávislí a svobodní. A co je důležité, se svým stavem musíte být spokojení!

Třetina z 4,2 milionů českých domácností má pouze jednoho člena. Zdaleka se nejedná vždy o seniory. Stále častěji žijí v jednočlenné domácnosti  také mladí lidé, kteří si svoji „osamělost“ zvolili dobrovolně. Samozřejmě, jako singles jsou označováni i ti, kteří si svoji osamělost nezvolili dobrovolně – prostě do tohoto stavu dospěli vlivem různých životních okolností.

„Faktorů, proč lidé žijí jako singles, je celá řada. Byli ve špatné době na špatném místě, nemají vhodného partnera nebo čas na jeho hledání,“ říká psycholog Zbyšek Mohaupt.

Čtěte také: Nechci mít dítě. Nikdy!

Kromě toho může být osamělost motivována také tím, že partner, s nímž by single rád sdílel život, je již zadaný. „Singles také mohou chtít jen tak flirtovat a nevázat se. S tím souvisí i zaměření životních priorit do jiných oblastí, kde úspěch více závisí na mně samotném (kariéra). Může se také jednat o lidi, kteří se chtějí věnovat službě druhým nebo spirituální cestě,“ upřesňuje Mohaupt. Dalším důvodem je podle něho to, že jedinec není prostě schopen navázat a udržet dlouhodobý partnerský vztah.

Pravý single partnera nehledá

party, večírek, alkohol

Pro mnohé ze singles je osamělost přechodným stavem, který nebude trvat celý život. „Sama bydlím asi čtyři roky,“ svěřuje se devětadvacetiletá Daniela. „Před tím jsem měla přítele, ale náš vztah nefungoval.“ Daniela patří k těm, kteří jsou schopni žít sami a nevrhají se bez hlavě do vztahu jen proto, aby měli partnera. „Neříkám, že je to vždy růžové, pochopitelně je mi někdy smutno, ale je to pro mě přijatelnější než se trápit v nevyhovujícím vztahu,“ dodává.

Pokud single, který se zcela nebrání partnerskému vztahu, potká vhodného partnera a zamiluje se, může se celá situace změnit. Zvyknout si na nového partnera, ale bývá problém. „Po životě v osamění je pro nás obtížnější přijmout do něj druhého člověka a měnit své životní stereotypy,“ upřesňuje Zbyšek Mohaupt. Pomoci zde můžou kompromisy a komunikace mezi partnery, z nichž se oba (nebo jen jeden) učí znovu žít v páru.

Čtěte téma: Máme dítě. Sex už ne

Kdo je single?

  • člověk ve věku 25 – 40 let
  • je nesezdaný
  • žije sám (bez partnera), nekohabituje
  • je ekonomicky nezávislý
  • se svým stavem je spokojen, stálého partnera nehledá
  • jeho prioritními hodnotami jsou svoboda a nezávislost

Podle lékařů lidé žijící osaměle podléhají více depresím, jsou náchylnější k srdečním chorobám nebo mohou mít sníženou imunitu. Ne vždy se ale musí pocit sociální izolace a deprese objevit. „Záleží na našem způsobu života, zda žijeme mezi lidmi (práce, širší rodina, přátelé, sociální nebo politická angažovanost) a pocit sociální izolace nepociťujeme, nebo zda jsme spíš sami pro sebe,“ vysvětluje Mohaupt.

Anketa

Láká vás život singles?

Na singles se slušně vydělává

Co je na životě singles tak lákavé? Svoboda, nezávislost, bezstarostnost… Singles jsou ve většině případů dobře situovaní, ekonomicky nezávislí jedinci, kteří vydělané peníze mohou investovat pouze sami do sebe, a proto se stávají zajímavými také pro ekonomiku. Některé firmy si fenoménu singles všimly a služby nebo výrobky pro ně připravují na míru.

Čtěte téma: Z dovolené rovnou k rozvodovému právníkovi

Cestovní kanceláře jim nabízejí speciální zájezdy, objevují se nejrůznější organizace, které pro singles připravují volnočasové aktivity, výrobci spotřebičů na trh dodávají ledničky, pračky a další výrobky s malými rozměry i spotřebou, v potravinách nakoupíte instantní jídla pro jednoho. Kromě toho na jednočlenné domácnosti myslí také ve stavebnictví – stále více se rozmáhá výstavba malých bytů.

Jednočlenné domácnosti ale nejsou příliš příznivé pro životní prostředí. Podle nejrůznějších výpočtů (například Univerzity College) produkuje člověk žijící osaměle o 600 kg více odpadu ročně než ten žijící ve vícečlenné domácnosti. Osaměle žijící člověk totiž kupuje menší balení potravin a nejrůznější hotová jídla, a proto se nelze divit, že do koše vyhodí víc obalů.

Jsem single a nemám na to

rodina-a-vztahy-pres-satnik

Ne každý single je ale bohatý a „utáhnout“ domácnost z jednoho průměrného platu může být docela náročné. „Bydlím v pronajaté garsonce a za nájem a energie dám asi čtyřicet procent ze svého platu. Občas musím prostě počítat a rozmýšlet se nad tím co a za kolik koupím,“ svěřuje se Stanislava, která již osm let žije sama.

Žít celý život bez partnera může být za určitých okolností ekonomicky nevýhodné. Pokud single přijde o práci a je odkázán pouze na podporu, může mít problém se zaplacením veškerých nezbytných výdajů jako je právě nájemné.

„Moje současná práce mi příliš nevyhovuje a v posledních týdnech intenzivně přemýšlím o tom, že dám po novém roce výpověď. Rozhodnu se ale až v případě, že budu mít zajištěnou jinou práci. Mám sice něco našetřeno, ale nemůžu si dovolit moc riskovat,“ říká Daniela.

Pro českou společnost představují singles novodobý fenomén, který se začal objevovat až po roce 1989, kdy došlo k uvolnění nejen politických, ale také společenských a ekonomických poměrů. Jedinci žijící sami se často setkávají s nejrůznějšími stigmaty a mohou být označováni jako „divní“ nebo homosexuální. V západní Evropě se fenomén singles začal objevovat již v šedesátých letech a v současné době žije v EU15 kolem 56 milionů jednočlenných domácností.

Typologie singles

  • dobrovolní dočasní (nebrání se tomu mít do budoucna partnera, ale v současné době mají jiné priority)
  • dobrovolní stabilní (svůj stav si zvolili dobrovolně a nechtějí ho měnit)
  • nedobrovolní dočasní (nejsou spokojeni se svým stavem a intenzivně hledají partnera)
  • nedobrovolní stabilní (rozvedení nebo ovdovělí, se svým stavem jsou smířeni)

Autor článku

O zdravý životní styl a výživu se zajímá soukromě i profesně. Ráda ochutnává dobrá jídla v restauracích, experimentuje při vaření, pěstuje vlastní zeleninu a bylinky. Píše blog o jídle www.cojime.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).