Hlavní navigace

Brambůrky na dětské oslavě. Ano nebo ne?

2. 12. 2009

Sdílet

Před pár týdny uspořádala mateřská školka v Praze 6 halloweenskou party, na kterou každý rodič donesl nějaké pohoštění. Asi nikdy jsem neviděla na jednom stole tolik nezdravých věcí: chipsy, koláče, dorty, řízky. Mezi tím působil talíř s okurkou skoro směšně. Každý výživový poradce by omdlel.

Já jsem neomdlela. Ale nevěřícně jsem sledovala tříletou holčičku, jak se láduje smaženými bramborovými lupínky. Maminka jen nešťastně krčila rameny. Jasně, co mohla dělat. Na oslavu Halloweena přinesli rodiče tolik nezdravých věcí, že najít na stole něco přijatelného byla skoro bojovka.

Je to takový zvyk. Když mají děti narozeniny, naložíme na stůl všechno, co tam vlastně vůbec být nemá. Chipsy nejsou dobré ani pro dospělé, natož pro děti. O sladkostech platí to samé. Přesto tím necháme děti tláskat. A neuvědomujeme si, kolik tuků a cukru vlastně dětem servírujeme. Zkuste to jednou jinak. Dá to více práce než vysypat na talíř obsah pytlíku, ale stojí to za to.

Čtěte téma: Nejlepší svačina? Z domova

Zkuste vyrobit mrkvové „chipsy“

jídlo, zelenina

I pohoštění na dětskou party nebo v rámci rodinné oslavy může být zdravé a ani jeho příprava neznamená nic komplikovaného. Stačí popustit uzdu fantazii a začít kouzlit i z běžných „zdravých“ potravin. Poradenské centrum Výživa dětí přináší pár tipů.

Ovoce a zelenina nejsou příliš oblíbenou součástí dětského jídelníčku. Většinou ale děti „nebaví“ kousat do celého ovoce nebo zeleniny – preferují je nakrájené na kousky nebo do formy křupavých tyčinek. Toho můžeme využít i při přípravě občerstvení na dětskou party a nakrájet ovoce na kousky nebo na kolečka a připravit z nich jednohubky – ozdobené třeba ořechem a napíchané na ozdobná párátka. Podobně je možné vyrobit i špízy – ovoce nebo zeleninu nakrájet na kolečka a napíchat na špejle nebo jehly. Ty potom mohou být obaleny v rozpuštěné čokoládě, nebo v případě zeleniny v sýru. Zkusme i saláty – ovoce sypané například ořechy nebo měkkým nadrobeným sýrem, těstovinový salát se zeleninou atp. Bezkonkurenční lahůdkou je i čokoládové fondue – děti milují čerstvé ovoce namáčené do čokolády. Ideální je opravdu kvalitní čokoláda s vysokým podílem kakaa. Zajímavou variantou zeleniny jsou zase „chipsy“, například z mrkve (mrkev nakrájená na tenká kolečka a dozlatova orestovaná na olivovém oleji).

Anketa

Patří smažené chipsy a dorty na dětskou oslavu?

jídlo, zelenina

Pohoštění pro dospělé se obvykle neobejde bez chlebíčků či jednohubek. Proč je nedopřát i dětem? Nejen k oslavám neodmyslitelně patří pečivo namazané nejrůznějšími pomazánkami. Možné je vyrobit zdravější pomazánku například z tvarohu nebo měkkého sýra (lučina, žervé). Jinou variantou základu jsou nastrouhané tvrdé sýry či vařené a rozmixované luštěniny. Ty se pak ochutí dle vlastní fantazie a chuti dětí – troškou hořčice nebo rajského protlaku, mixovanou zeleninou, zeleným kořením atp.

Velmi lákavé jsou pro děti také nejrůznější jednohubky. Vyrobené mohou být jak z výše uvedené zeleniny či ovoce, tak z klasických na kolečka nakrájených rohlíků. Vyzkoušet ale můžeme také přímo upečené domácí jednohubky, například s odpalovaného těsta, které možné naplnit některou z pomazánek, nebo upéct miniaturní pizzy, šnečky aj.

Sladkost na dětskou party patří. Zkuste to ale zdravěji

K oslavám neodmyslitelně patří zákusky. A protože děti sladké milují, bylo by velice těžké je při takové slavnostní příležitosti, jakou jsou například narozeniny, o ně připravit. Je ale dobré i v tomto případě sáhnout po zdravější variantě a vyhnout se vydatnými dortům s máslovým krémem a bohatým šlehačkovým zdobením. Daleko vhodnější jsou například piškotové koláče s ovocem a želé. Dezerty z kvalitní čokolády, nebo již uváděné ovocné saláty a fondue. Výrobě zákusků s krémem se ale s největší pravděpodobností občas nevyhneme.

Čtěte téma: Zdravé jídlo může i chutnat. Když se dobře připraví

Víte, co obsahují slazené limonády? Čtěte obaly!

Ani při slavnostnější události není vhodné zapomenout na pitný režim dětí, nicméně řada rodičů plní sny svých dětí tak, že jim nakupuje spoustu přeslazených barevných limonád s bublinkami nebo oblíbené dětské šampaňské. Zajímavou a zdravější variantou jsou například 100% ovocné džusy, dřeně a fresh džusy, které je možné míchat a vyrábět originální a chutné „drinky“. Děti si budou připadat jako v baru, když jim sklenice s nápojem nastrojíme. Do skleniček naaranžujeme papírové deštníčky, na okraj zapíchneme rozříznutý plátek pomeranče, samozřejmostí jsou ohýbací brčka (slámky) na pití.

Nepodceňte prostírání stolu

jídlo, zelenina

Umění prostírání slavnostní tabule je náročné pro dospělého, natož pro malé děti. Z ubrousků dokáží šikovnější rodiče složit holubičky, děti zvládnou nakreslit barevné jmenovky pro hosty. Pokud je času nazbyt, lze vykouzlit dokonalou dekoraci rautu jako od profesionála. Malování na bílý ubrus je samo o sobě zábavou, pokud rodiče snesou riziko pokreslení ještě dalších věcí (např. desky stolu). Starší děti mohou pomoci s aranžováním květin. Pomyslnou třešničkou na dortu je vykrajovaný meloun (např. s iniciály hostitele) nebo origami.

Více receptů najdete na stránkách Poradenského centra Výživa dětí

Foto: Poradenské centrum Výživa dětí

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).