Hlavní navigace

Zaměstnanec má nárok na placené volno na pohřeb příbuzného i spoluzaměstnance

4. 10. 2010

Sdílet

Zaměstnanec má nárok na pracovní volno z důvodu osobních překážek v práci. Ty vyjmenovává zákoník práce v § 199 a dále samostatné nařízení vlády, které stanovuje okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Mezi takové překážky patří úmrtí v rodině. V nařízení vlády je uvedeno, že pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu náleží:

Zaměstnanec má nárok na pracovní volno z důvodu osobních překážek v práci. Ty vyjmenovává zákoník práce v § 199 a dále samostatné nařízení vlády, které stanovuje okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.

Mezi takové překážky patří úmrtí v rodině. V nařízení vlády je uvedeno, že pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu náleží:

  • 2 dny při úmrtí manžela, druha nebo dítěte a na další den k účasti na pohřbu těchto osob (celkem tedy tři dny),
  • 1 den k účasti na pohřbu rodiče a sourozence zaměstnance, rodiče a sourozence jeho manžela, jakož i manžela dítěte nebo manžela sourozence zaměstnance a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob (jeden den + případné obstarání pohřbu),
  • nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 den, k účasti na pohřbu prarodiče nebo vnuka zaměstnance nebo prarodiče jeho manžela nebo jiné osoby, která sice nepatří k uvedeným fyzickým osobám, ale žila se zaměstnancem v době úmrtí v domácnosti, a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob (nezbytně nutná doba, maximálně jeden den + případné obstarání pohřbu).

Nárok na volno na pohřeb se odvíjí od příbuzenského vztahu, případně společné domácnosti. Další volno se umožní k obstarání pohřbu. Je pohřbem i rozptyl nebo jiné uložení urny? A kdo určí, kteří spoluzaměstnanci mohou na pohřeb kolegy? Další informace najdete na serveru Podnikatel.cz.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).