Hlavní navigace

Názory k článku Za kouření byl v Rusku trest smrti, bičování, Sibiř nebo uřezání nosu

 • 8. 11. 2019 7:34

  Jiří

  Nevím, jak na Bahamách, ale u prérijních (i dalších) indiánů bylo kouření obřadem, který rozhodně neprobíhal denně, ale pouze při určitých příležitostech. Pak šaman řekl „dost“ a kouřilo se zas při jiné stanovené příležitosti. Podobné to bylo u přírodních národů i s používáním drog nebo s transem po několikahodiném bubnování. Problémem naší civilizace je, že chybí ten šaman, který by to reguloval a ze zvyků přírodních národů, které měly svůj smysl, se tu stala obtížně léčitelná závislost.

 • 5. 12. 2019 22:25

  bez přezdívky

  To uřezávání nosu by asi bylo účinné, ale myslím, že bezohlednost, nadutost a lživost kuřáků, pokud jde o regulování jejich chování vůči nekuřákům bohužel nenachází odsouzení ani u zákonodárců, kteří právě patří ve většině případů k náruživým kuřákům a tudíž je tu tzv.podjatost. V prvopočátku by postačovalo, kdyby ministerstvo zdravotnictví vydalo oficiální vyhlášku, že je kouření zařazeno do jedovatého a zdraví ohrožujícího jednání jak pro vlastní kuřáky, tak hlavně pro zúčastněné občany, kteří žijí a pohybují se v jejich blízkosti a nedobrovolně jsou nuceni vdechovat jedovaté splodiny a to hlavně u děti pak vzniká závislost na tyto jedovaté odpadní látky, tudíž je považováno kouření za protiprávní jednání, které bude posuzováno jako přestupkové a podle zákona o přestupcích i podle příslušných ustanovení následně řešeno udělením pokut.
  V sousedním Rusku je od 1.10 .2019 bez vleklých diskuzí kouření na balkonech v celé zemi zakázáno pod pokutou 3000 rublů. U nás a bohužel v většině evropských zemí dosud neochota toto porušování ústavy= právo na zdravý život občanů radikálně a výslovně zavést do přestupkového zákona a následně nekompromisně pokutovat.
  Naopak je kouření omlouváno a vyzdvihován ekonomický přínos. Že to je na úkor zvýšené úmrtnosti a nemocnosti, už tak upřímně zastánci jedovatého nešvaru nepřiznávají.
  Jestli by např. bylo uzákoněno referendum i pro méně důležité rozhodnutí, jako je volba presidenta, tak by se snad docílilo takového radikálního zlepšení zdraví v brzké době. Nebo si budeme vědomě škodit ještě do doby, kdy závislost na jedovaté kouření přesáhne většinu populace?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).