Hlavní navigace

Watsu terapie: Pomalé houpání uzdravuje a zbavuje stresu

16. 2. 2016

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com / Jon Frank
Techniky Watsu a Tantsu vycházejí z tradiční japonské shiatsu masáže. Terapie v teplé vodě i na souši navodí stav beztíže.

Celosvětově rozšířené relaxační techniky se v posledních letech dostávají i do České republiky. Takzvané Watsu a Tantsu nabízejí nový, zdraví prospěšný způsob zážitku z unikátní a zcela nevšední masáže. 

Mnozí z vás se již jistě setkali s klasickou sportovní masáží, lymfatickou masáží, reflexologií a masážemi asijského stylu, jako je například oblíbená thajská nebo ájurvédská bylinná masáž. Pojďme si ale představit Watsu a Tantsu, něco zcela nového.

Jedná se o celosvětově rozšířené techniky, které se do České republiky teprve dostávají. „Obě techniky vycházejí z tradiční japonské shiatsu masáže a zahrnují v sobě pasivní protahování, kloubní mobilizaci, tlakové uvolňující body, spontánnost, energetickou a neverbální komunikaci a to celé by mělo probíhat ve spojení s dechem, pocitem bezpečí a přijetí v základních a pohodlných pozicích,“ popisuje Gianni De Stefani, fyzioterapeut a odborník s mnohaletou zkušeností ve školení těchto technik v téměř všech evropských zemích a Indii.

Watsu probíhá v teplé vodě, Tantsu takřka kdekoli

Tyto přibližně třicet let staré techniky přivedl na svět kalifornský umělec, básník, vizionář a tělesný terapeut Harold Dull, který se svými studenty začal nejprve praktikovat shiatsu masáž ve vodě (Watsu = water shiatsu). Časem bylo prokázáno, že teplá voda výrazně znásobuje účinek a možnosti tisíce let staré techniky tím, že umožňuje prožívat uvolňující stav beztíže, svalové tkáně změknou a lze je protáhnout bezpečněji a efektivněji.

V náruči terapeuta lidé často ztrácejí pojem o prostoru a čase, což je přivádí k rychlejšímu mentálnímu odpočinku. Harold Dull své nově vyvinuté pohyby neustále zdokonaloval a také vypozoroval, jak velký vliv na člověka mají pomalé houpavé pohyby ve spojení s dechem. Snažil se tedy o to, aby všechny tyto účinky přivedl „zpátky na zem“ a mohl je tak zprostředkovat i těm, kteří mají z jakéhokoliv důvodu problém s pobytem ve vodě. Tak vznikla nová odnož Watsu nesoucí název Tantsu.

Rozdíl mezi Watsu a Tantsu je tedy jednoduchý. Watsu je prováděno v teplé vodě o teplotě 35 C. Tantsu se naopak vrací zpět na souš a její provedení je možné s každým typem člověka od dětí až po seniory a to takřka kdekoliv.

Co vás čeká na WATSU:

 • doba trvání samotné terapie 45–60 minut
 • objednání předem (dle regionů a profilů jednotlivých terapeutů)
 • klient si s sebou přinese plavky, ručník, mýdlo
 • úvodní rozhovor s terapeutem, který podrobně vysvětlí celý průběh terapie a vyloučí případné kontraindikace (Sdružení vodních terapeutů doporučuje s klienty vyplnit zdravotní formulář)
 • použití nadlehčujících pásů pro správné vyvážení těla a nosního skřipce pro práci pod vodou (někdy se k masáži využívá i anatomický polštářek)
 • průběh terapie může být po celou dobu nad vodou, anebo doplněn o další techniky protažení pod vodou
 • závěrečný rozhovor, zpětná vazba
 • prostor ke vstřebání prožitku

Co vás čeká na TANTSU:

 • probíhá obdobně, ale na souši
 • průběh v pohodlném oblečení – na podložce s polštářky

V práci maséra nejde jen o správné provádění hmatů

V masérské praxi se pohybuji již více než deset let a za celou práci mě vždy nejvíc odměňoval zákazník, který odcházel spokojený. U člověka, který podstoupí dobře provedenou masáž, se mění jeho výraz v obličeji a často také i držení těla. Pravdou je, že po jedné masáži není tento výsledek trvalý a síla zvyku tělo postupně vrací do svého stereotypu, ale protože naše buňky mají paměťovou schopnost, při pravidelném opakování lze docílit i dlouhodobějšího výsledku, a to především u stresem zatížených lidí.

Účinky Watsu a Tantsu může využít prakticky každý:

 • děti od kojeneckého věku
 • neplavci
 • těhotné ženy
 • senioři
 • sportovci
 • přepracovaní lidé
 • lidé po úrazech (zlomeniny, operace kloubů)
 • spastičtí pacienti
 • pacienti s nervosvalovým onemocněním aj.

Pro odborného terapeuta není nic překážkou a terapii přizpůsobuje každému jednotlivci dle jeho možností a rozpoložení.

Kontraindikace bývají ojediněle spíše v případech, kdy není vhodný delší pobyt v teplé vodě, což lze časově přizpůsobit. Vhodné nejsou úrazy krční páteře v následku autonehody.

Práce maséra nebo terapeuta v sobě nezahrnuje jen odbornost a anatomicky správné provádění hmatů, ale jde především o komplexní přístup. Existuje mnoho drobností, které mají vliv na celkové smyslové vnímání a následné uvolnění. Smysly jsou přímo spojeny s funkcí nervového systému řídícího jak napětí v těle, tak funkci našich svalů. Správný proces je přímo ovlivňován empatickým vyzařováním a osobností maséra, prostředím, vůněmi, teplotou a samotným dotekem. Odborný masér by měl být schopen současně zapůsobit na fyzickou, emociální a duševní rovinu člověka.

Dalo by se říci, že úspěch jakékoliv masáže v sobě neskrývá jen samotná technika, ale způsob, jakým dokážeme v daný moment s druhým člověkem být. Nejde o duchovní zázraky nebo nadlidské schopnosti, ale o rozvinutou přirozenou schopnost naslouchat tělu. „Každé setkání s Watsu mi vždy přinese něco překvapivého. Řekl bych, že nejsilnější byl můj první zážitek. Jednalo se o směs bezpříčinné extáze a katarze. Pár dní po té nastal velký životní obrat a já jsem vybředl z cyklického reagovaní na některé životní situace, i když ne na všechny. Další silný dojem na mě udělalo mé třetí Watsu – v podvodní fázi jsem zažil velké odevzdání a po vynoření se objevil spontánní smích a radost. Najednou jsem si uvědomil, že narození na tento svět může být radostné i pro dítě. Nebyla to jasná vzpomínka na můj vlastní porod, ale od té doby to prostě vím. To, co dostávám při každém Watsu, jsem já sám, je to čistý zážitek bez rozumového nálepkování, a ve skutečnosti je to velmi hluboké, jemné a jasné. Jakoby to bylo zapsáno do každé buňky mého těla,“ popisuje jeden z klientů své zkušenosti.

Watsu se dnes řadí mezi wellness procedury, které nám kromě fyziologických účinků zprostředkovávají i nádherné prožitky ve spojení s tvůrčí radostí z pohybu a klidu, nejen v Japonsku, ale i evropských zemích. Od devadesátých let je rozšířeno především v Itálii, Francii, Německu, Švýcarsku, Rakousku, ale také v Maďarsku a Polsku. K nám se dostává v posledních letech.

Kde hledat Watsu a Tantsu

 • Na internetových stránkách www.watsu-czech.cz mezinárodně akreditovaného vzdělávacího střediska WT academy s.r.o. (Water Therapy academy) najdete i seznam odborně proškolených terapeutů působících v několika regionech České republiky.
 • Cena v ČR se pohybuje v rozmezí 750–1200 Kč (v závislosti na místě, zkušenostech a vzdělání jednotlivých terapeutů, ceny jsou navýšeny o ohřev a pronájem vybraných bazénů, což je poměrně nákladné). (Cena v západní Evropě je 80–120 EUR.)

„Rozdávej Watsu nebo Tantsu, dostávej Watsu nebo Tantsu, a celá tvá bytost bude zdravá,“ radí uznávaný lektor Gianni De Stefani. Vlastně nic nebrání tomu, abyste se o tuto techniku začali dělit i s okruhem vaší rodiny a přátel, protože základním prvkům se může naučit každý. Školící workshopy pro širokou veřejnost i profesionály z oblasti masáží a fyzioterapie jsou pořádány školou WT academy již i u nás.

Poznámka redakce: Autorku článku přivedlo ke studiu Watsu onemocnění syna Honzíka. Psali jsme o něm v článku Chlapci slábnou svaly, prognózy mu dávají dvanáct let života loni na podzim, kdy se konala sbírka, jež umožní transplantaci kmenových buněk na klinice v izraelském Tel Avivu a dává naději na zlepšení jeho prognózy. Honzík již prodělal první fázi léčby. Sbírka pokračuje, aby mohl podstoupit další potřebné aplikace:

Autor článku

odborná lektorka a masérka

specialistka na východní styly masáží a typologie, lektorka rekvalifikačních a odborných masérských kurzů, cestovatelka

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).