Hlavní navigace

Uznávaní psychologové opisovali, teď se omlouvají

3. 12. 2009

Sdílet

Dva významní vysokoškolští učitelé a vědci v oboru psychologie, profesor Jiří Hoskovec a docent Jiří Štikar, se po dvou letech přiznali k plagiátorství. Do své knihy opsali text od jiného autora a vydávali ho za svůj, napsal jako první deník Právo.

Celé čtyři strany textu opsali Jiří Hoskovec a Jiří Štikar do své knihy Bezpečná mobilita ve stáří, kterou před dvěma lety vydalo nakladatelství Karolinum. Text si „vypůjčili“ z knihy Karla Havlíka Psychologie pro řidiče. Teprve po dvou letech zveřejnili na webových stránkách vydavatelství svou krátkou omluvu. „Autoři se Karlu Havlíkovi omlouvají za neoprávněné převzetí části jeho textu, čtenářům za uvedení v omyl,“ píší na webových stránkách uznávání profesoři. Omluvu podepsala také Štikarova dcera Jana Šmolíková, která je uvedena jako spoluautorka zmiňované knihy.

Podle publikace Bezpečná mobilita ve stáří se přitom učí na vysokých školách a je také určená pro odbornou veřejnost.

Omluvy jsem se domáhal dva roky

opisování, psát, tužka, pero

Jak uvedl deník Právo, který o případu jako první informoval, Karel Havlík se omluvy dožadoval okamžitě po vydání knihy. Marně. „Čekal jsem půldruhého roku a nic se nedělo. Až nyní, když jsem pohrozil soudem, se mně ozvali z nakladatelství Karolinum, že přistupují na mé požadavky, což byla omluva a slib, že dosud neprodané výtisky opatří nakladatelství opravou a že v případných dotiscích bude publikace mého textu náležitě citována a uvedena v seznamu použité literatury,“ řekl Právu Havlík, který se zabývá dopravní psychologií.

Havlík také dodal, že mu nešlo ani tak o omluvu jako o nápravu a o prevenci, aby se plagiátorství autoři napříště vyvarovali. „Dosud se ukazovalo především na studenty, že opisují seminární, diplomové a rigorózní práce, ale co se tomu divíme, když tak činí zcela bezostyšně jejich vysokoškolští učitelé,“ řekl Havlík.

Anketa

Zasloužili by si oba vědci trest za plagiátorství?

Havlík na celou věc upozorňoval vedení Karlovy univerzity. Ve svém dopise, který rovněž zveřejnil na internetu, vypsal všechny pasáže, které oba vědci opsali. „Akceptoval bych to, kdyby byl opsaný text uveden jako citát s jménem autora a knihy anebo kdyby kniha Psychologie pro řidiče byla zařazena do seznamu použité literatury. Nestalo se!“ píše ve svém dopise. 

Podívejte se, co Jiří Hoskovec a Jiří Štikar opsali do své knihy…

Stala se lidská chyba, brání nakladatelství plagiátory

Univerzitní nakladatelství autory brání a tvrdí, že se stala „lidská chyba“. Podle Petra Vala z Karolina už byly učiněny kroky k nápravě a nakladatelství nebude plagiátorům udělovat sankce. Jak sdělil Právu děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík, celou záležitost prověří. „Pokud bych shledal nějaká pochybení, FF UK má institut Etické komise, která by se na celou věc zaměřila,“ uvedl Stehlík.

Čtěte téma: Sedavé zaměstnání aneb přímá cesta do invalidního důchodu

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).