Hlavní navigace

Názor k článku Vybírám si, komu svůj panenský med svěřím, říká včelař Jiří Smolík od Jiří Smolík - Dobrý den pane Jezevče. V první řadě by...

 • 1. 6. 2016 22:32

  Jiří Smolík (neregistrovaný) ---.maxtel.cz

  Dobrý den pane Jezevče. V první řadě by bylo slušné se představit když někoho kritizujete. Já se jmenuji Jiří Smolík.
  1. Nikdy jsem nenapsal , že by stavba včely vysilovala. Včela staví ráda ,pokud má co. Pokud ne vosk vyhodí. V tom máte pravdu, ale neznám žádného včelaře, který by dával do včel více jak 15 mezistěn.
  2. Medník je od slova med a jestli je v něm matka nebo není je naprosto jedno. Pořád je to medník. Znám spoustu včelařů, kteří včelaří bez mřížky a jde jim to velice dobře.
  3. Samozřejmě že včely postaví každé dílo jako panenské. Psal jsem jen ,že jim úplně nevyhovuje. Na jaře se matce do paneského díla nechce klást a na podzim se jí na něm nechce moc zimovat, ale to snad ví každý včelař.
  4. Rojení je přirozená vlastnost včel. Mě se každý rok nějaké vyrojí a neudělám s tím nic. Pokud se Vám včely nerojí, tak gratuluji.
  5.TE´D TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ. KOŠILKY DO MEDU VYPOUŠTÍ JAK BARVU, TAK ZÁPACH, TAK RŮZNÉ PACHUTĚ. Zkuste někdy ochutnat med ze zaplodovaných plástů a z panenských. Je v nich obrovský rozdíl jak v barvě tak chuti tak ve vůni. To musí poznat i blb jak píšete.
  NEJSOU TO VÝKALY, ALE VÝMĚŠKY MŠÍC, PUKLIC ATD.
  6. Dle celostátních výkazů je průměr někde okolo 15kg na včelstvo, což je samozřejmě nesmysl. V mých podmínkách je reálný výnos 30-60kg včelstvo v průměru. Pokud máte průměr 80kg, tak gratuluji. Běžný včelař nedělá 80kg včelstvo, to je nesmysl a komerční také nedělá 60-80kg. S počtem včelstev většinou průměr klesá. Pravda je , že někdo toho dosáhne, ale určitě ne každý rok.
  7. Plástečkový med se nijak nemačká. Prodává se tak jak je, jen se plást nakrájí do skleniček. Dnes je cena vosku minimálně 300kč -kg.
  Nevím jakou má výživovou hodnotu, ale je moc dobrý a hlavně čistý.
  NEJSEM NIJAK VYJIMEČNÝ. JEN SE SNAŽÍM VYPRODUKOVAT CO NEJČISTČÍ MED. Jinak včelařím 20 let

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).