Hlavní navigace

Vše, co jste chtěli i nechtěli vědět o rakovině prsu

24. 11. 2015

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Tápete v tom, jak si správně samovyšetřit svá prsa, kdy chodit na prohlídky? Jaká je prevence rakoviny prsou? Zeptejte se na vše, co vás zajímá. Dnes od 9. do 17. hodiny na Karlově náměstí v Praze.

Rakovina prsu je jedním z nejčastěji diagnostikovaných zhoubných nádorů u žen. Ročně v důsledku ní v České republice zemře přibližně dva tisíce žen. Včasný záchyt nemoci výrazně zvyšuje naději na úspěšnou léčbu. Proto Všeobecná fakultní nemocnice v Praze připravila na úterý 24. listopadu mezi 9. a 17. hodinou na Karlově náměstí před Fakultní poliklinikou pro veřejnost edukativní stan, v němž se dozví více o prevenci nemoci.

V České republice se výskyt rakoviny prsu trvale mírně zvyšuje. V roce 2011 u nás s touto nemocí žilo přes šedesát sedm tisíc žen. „Naštěstí se u nás daří zvyšovat podíl diagnostikovaných nemocí v časných stádiích. I v důsledku toho se už od poloviny 90. let mírně snižuje mortalita. Přesto u nás stále přibližně dva tisíce žen na toto onemocnění umírá,“ konstatuje profesor Jan Daneš.


Autor: VFN.cz

prof. MUDr. Jan Daneš, CSc.,

přednosta Radiodiagnostické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK

Dnes od 9 do 17 hodin budou ve stanu na Karlově náměstí před Fakultní poliklinikou přítomni odborníci z Mamocentra VFN a 1. LF UK, s nimiž mohou návštěvnice konzultovat veškeré otázky týkající se onemocnění prsu. Na akci budou také přítomni zástupci Aliance žen s rakovinou prsu. Správný postup pro samovyšetření prsu si pak mohou ženy vyzkoušet na speciálních modelech.

„Zhoubný nádor v prsu ročně objeví lékaři šesti tisícům pěti stům českým ženám. Devadesát procent z nich přitom toto onemocnění v rodině doposud nemělo. Proto chceme akcí upozornit na to, že zanedbávat prevenci rakoviny prsu by neměla žádná žena,“ vysvětluje ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Dana Jurásková.


Autor: VFN.cz

Mgr. Dana Jurásková, Ph.D.MBA

ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

Akce se koná v rámci celoročního projektu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze – Rok prevence. V průběhu roku se odborníci z nemocnice zaměřili na prevenci mnoha nemocí včetně bolestí hlavy a zad, rakoviny plic, pohlavních chorob, zažívacích potíží atd. V prosinci se projekt zaměří na nemoci ledvin.

Zdroj: www.rokprevence.cz

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).