Hlavní navigace

Vlakem s kočárem? Riskujete...

15. 3. 2009

Sdílet

Jsem matka cestovní, a tak se svým osmiměsíčním dítětem vyrážím po všech čertech. Vlastně to začalo už krátce po narození mrněte, kdy se z porodnice vezlo domů. Jenže cestování s dítětem, a navíc tak malým, vyžaduje pevné nervy a přináší nemalá úskalí.

Nejprve se musím přiznat ke své osobní úchylce. Miluji vlaky. Když můžu, jezdím vlakem a to naprosto kamkoliv. Dokonce jsem jednou zvažovala, zda nepojedu vlakem do Paříže, bylo by to přece tak romantické! Původ mé úchylky je jasný, pocházím z železničářského města Česká Třebová.

Sedět doma nebo riskovat?

Rodina-a-vztahy-vlak

Jenže po narození dcerky se objevily pro mě dříve nečekané a nevídané problémy. Malé děti zpravidla cestují v kočárcích, a to je ta zrada. Zatímco pes má vlastní nožičky a ve vlaku se s klidem stočí do klubíčka pod sedadlo, s kočárkem je to mnohem horší. Toto vozítko je neforemné, velké, těžké a navíc hrozně špatně transportovatelné. Jen pro ilustraci průměrný kočárek váží bez svého malého obyvatele asi 15 až 20 kg, přičtěte si nejméně 4 kg na dítě a přidejte pár kilo místo nákupu. Poté si to zkuste uzvednout sami.

Z toho vyplývá jasný problém. Průměrná matka si průměrný kočárek neunese sama. Navíc průměrné české nádraží ani průměrný český vlak není bezbariérový. Matka mrněte má několik možností. První, nejbezpečnější, je zůstat sedět doma a několik let se nepokoušet cestovat vlakem. Druhá je také poměrně bezpečná, avšak technicky špatně proveditelná, vyžádat si doprovod silného bodyguarda, který kočárek unese jako lehké pírko. Třetí nejriskantnější znamená vyrazit do železniční džungle a doufat v pomoc vlakového personálu nebo dokonce spoluobčanů.

Dokonce existují takové typy, které pobaveně sledují, jak nebohá matka rve kočárek do vlaku

Rodina-a-vztahy-kocarekRealita je velmi prostá. Když už se dostanete s pomocí Boží na nádraží, objevíte záhadu hlavolamu jménem podchod. Nečekejte výtahy, ty rozhodně nejsou samozřejmostí, a hezky pomaloučku polehoučku si kočárek sneste do podchodu a zase z něj na nástupiště. První úkol jste zvládli. Blíží se další, mnohem zábavnější. Pokuste se kočárek dostat do vlaku. Pokud nebudete mít štěstí na bezbariérové, nejčastěji příměstské vlaky, jste namydlení. Jedna osoba kočárek do vlaku nedostane, aniž by prošla náročným tréninkem fyzické zdatnosti. Můžete zkusit přesvědčit průvodčího, aby vám pomohl. Výsledek je však nejistý. Dokonce existují takové typy, které pobaveně sledují, jak nebohá matka rve kočárek do vlaku.

Pokud se dostanete do vagónu a stihnete to během několika málo minut, máte skoro vyhráno. Zkuste se s kočárkem dostat do oddílu určeného dětem. Nepůjde to. Běžné úzké chodbičky ve vlacích nejsou kompatibilní s běžně širokými kočárky. Zbývá vám jediné, risknout zanechání kočárku v prostoru blízkém toaletě, popadnout dítě a dostat se na své místo. Když to dokážete, jste pravý hrdina.

Sečteno a podtrženo. Cestovat vlakem je dobrodružství svého druhu. Pokud k tomu přidáte kočárek a nejlépe řvoucí miminko, máte o zábavu postaráno. Takže proč kvůli adrenalinu skákat padákem, když se stačí projet vlakem.

Autor článku

Autorka je už od dětství velmi zvědavá a neustále se ptá, proč něco tak je nebo není. Miluje vaření a výpravy za chutěmi a vůněmi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).