Hlavní navigace

Víkend přinesl skvělé podmínky pro lyžaře, ale i zraněné

23. 2. 2009

Sdílet

Uplynulý víkend byl ve znamení výborných sněhových podmínek pro lyžaře. Sněhu bylo několik desítek centimetrů, ale i metr a více. „Je plno, je to jeden z nejsilnějších týdnů, v průměru jsme denně měli kolem 3000 lidí," uvedl František Vambera z areálu Ski Pec pod Sněžkou pro agenturu ČTK. Přidal se k němu i jeho středočeský kolega – provozovatel lyžařského střediska Šibeniční vrch u Mnichovic Jan Zenkl, který prohlásil: „Máme druhou nejvyšší návštěvnost v historii areálu.“ Pamětníci na Zlínsku…

Uplynulý víkend byl ve znamení výborných sněhových podmínek pro lyžaře. Sněhu bylo několik desítek centimetrů, ale i metr a více. „Je plno, je to jeden z nejsilnějších týdnů, v průměru jsme denně měli kolem 3000 lidí," uvedl František Vambera z areálu Ski Pec pod Sněžkou pro agenturu ČTK. Přidal se k němu i jeho středočeský kolega – provozovatel lyžařského střediska Šibeniční vrch u Mnichovic Jan Zenkl, který prohlásil: „Máme druhou nejvyšší návštěvnost v historii areálu.“ Pamětníci na Zlínsku tvrdí, že běžkaři tam na hřebenech zažili nejlepší počasí a sníh za poslední tři roky.

Stejně tak jsou spokojení provozovatelé šumavských center na Zadově a v Lipně na Vltavou. Podle ředitele Lyžařského areálu Zadov Pavla Voldřicha je znát, že „polovina Prahy má volno a prázdniny mají i Nizozemci“. Ti si Šumavu oblíbili už dříve.

Zima s sebou přinesla ale i zranění. Pro více než 100 lyžařů byl tento víkend na horách na dlouho dobu poslední. Pro jednoho turistu na Šumavě to navíc byla úplně poslední návštěva hor – zemřel na srdeční selhání. Téměř čtyři desítky lidí se zranili v západočeské části Šumavy a v Krušných horách.

Téměř 30 zraněných museli ošetřit záchranáři v Jeseníkách, ke dvacítce poraněných vyjížděli v Beskydech. V Jeseníkách navíc nadále platí čtvrtý lavinový stupeň z pětibodové stupnice, takže návštěvníci by se měli dávat pozor i před tímto nebezpečím. Laviny by ale neměly ohrožovat turisty, kteří se drží značených tras – všechny lavinové katastry totiž leží mimo ně. „Vzhledem k tomu, že je velké množství sněhu, a dále sněží, je pohyb ve volném terénu obtížný a lidé by s tím měli počítat,“ upozornil dispečer Horské služby v Jeseníkách Martin Chalupa.

Autor článku

Autorka je už od dětství velmi zvědavá a neustále se ptá, proč něco tak je nebo není. Miluje vaření a výpravy za chutěmi a vůněmi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).