Hlavní navigace

V Krkonoších hrozí laviny

15. 3. 2010

Sdílet

Na hřebenech Krkonoš během uplynulého víkendu napadlo okolo 50 centimetrů nového sněhu. Situaci neusnadnil ani silný severozápadní vítr, který dosahoval v nárazech rychlosti až 25 metrů za sekundu. Přemisťoval tak sníh do závětrných svahů (SV, V, JV expozice), kde je nyní uloženo velké množství sněhu. Horská služba varuje, že sněhová pokrývka vykazuje jen malou a střední stabilitu a upozorňuje na možnost tvorby deskových lavin. V Krkonoších tedy platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z…
Sněžka

Na hřebenech Krkonoš během uplynulého víkendu napadlo okolo 50 centimetrů nového sněhu. Situaci neusnadnil ani silný severozápadní vítr, který dosahoval v nárazech rychlosti až 25 metrů za sekundu. Přemisťoval tak sníh do závětrných svahů (SV, V, JV expozice), kde je nyní uloženo velké množství sněhu. Horská služba varuje, že sněhová pokrývka vykazuje jen malou a střední stabilitu a upozorňuje na možnost tvorby deskových lavin. V Krkonoších tedy platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice.

Pokud se chystáte do českých nejvyšších hor, rozhodně situaci nepodceňujte – 47 % všech lavinových neštěstí bylo způsobeno právě při třetím stupni a riziko hrozí již na svazích se sklonem 30°. Túry vyžadují posouzení přesahující běžné zkušenosti.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).