Hlavní navigace

V dubnu v Praze začne hubení hlodavců

16. 2. 2011

Sdílet

Pražský magistrát letos na deratizaci vyčlenil stejně jako loni 3,7 milionu korun. Nástrahy budou na hlodavce nastraženy v domech a na pozemcích hlavního města.  Hubení potkanů a dalších přemnožených hlodavců každoročně trvá do podzimu. Magistrát se podle zákona musí postarat o ošetření staveb, které jsou v jeho vlastnictví. Povinnost deratizovat své nemovitosti má každý majitel objektu nebo prostranství. „Nezbytné je provádět deratizační práce jak na povrchu, tak v kanalizační síti, aby…

Pražský magistrát letos na deratizaci vyčlenil stejně jako loni 3,7 milionu korun. Nástrahy budou na hlodavce nastraženy v domech a na pozemcích hlavního města. 

Hubení potkanů a dalších přemnožených hlodavců každoročně trvá do podzimu. Magistrát se podle zákona musí postarat o ošetření staveb, které jsou v jeho vlastnictví. Povinnost deratizovat své nemovitosti má každý majitel objektu nebo prostranství. „Nezbytné je provádět deratizační práce jak na povrchu, tak v kanalizační síti, aby deratizace byla účinná a dařilo se redukovat výskyt myšovitých hlodavců,“ informoval ČTK náměstek primátora pro oblast zdravotnictví Ivan Kabický.

Praha dá na povrchovou deratizaci 2,93 milionu korun a na ošetření kanálů 730.000 korun. Práce zajistí soukromá firma. V kanalizaci provádí deratizaci společnost Pražské vodovody a kanalizace a Praha na ni přispívá. 

Podle Kabického množení hlodavců pomáhá špatná údržba domů, nepořádek u popelnic a někdy i neochota soukromníků podílet se na deratizaci. „Problematický je i vstup do některých objektů, případně do sklepních prostor a meziblokových dvorků. Provádění deratizace ztěžuje přítomnost narkomanů nebo bezdomovců, kvůli nimž se některá místa nedají ošetřit nástrahou,“ dodal Kabický. 

Potkani se často vyskytují v místech stavebního ruchu, který je vyhání ze stok a přerušuje jim migrační trasy. Samička potkana je březí jen 21 dní a za rok může přivést na svět několik desítek mláďat. Potkani můžou přenášet například salmonelózu nebo leptospirózu, což je horečnaté onemocnění, které může být i smrtelné.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).