Hlavní navigace

Uplácíte lékaře? A děláte to dobrovolně?

8. 10. 2009

Sdílet

Už jste si někdy všimli, že někteří lidé v čekárně vcházejí do ordinace s plnou taškou a odcházejí s prázdnou? Možná patříte mezi ně a říkáte si: Když jdu na návštěvu, musím přece přinést dárek. Nejste sami. Úplatky v průzkumu přiznává třetina Čechů. Polovina z nich je ovšem dává nedobrovolně!

Když jdu k lékaři, musím mu přece něco dát. Láhev alkoholu, kafíčko nebo nějakou jinou drobnost. Tak většinou přemýšlejí lidé, kteří uplácejí lékaře a kteří se zapojili do celonárodního průzkumu o korupci ve zdravotnictví. Ten už od srpna běží na stránkách www.zdravibezuplatku.cz a zatím se do něj zapojilo bezmála patnáct set lidí. Ti na webu zcela anonymně vyplnili dotazník o zkušenostech s úplatky u lékaře.

Anketa

Dáváte svému lékaři úplatky?

nemocnice

Z průběžných výsledků vyplývá, že "nějaký úplatek“ dává třetina Čechů. Zbytek tvrdí, že úplatky u lékaře nedává. A jsou to hlavně ženy, které přiznávají, že lékařům přilepšují.

Většinou se jedná o drobnější pozornosti v řádu do dvou set korun. Polovina žen ale zároveň uvádí, že úplatek dávají nedobrovolně, tedy z popudu lékaře. Jde hlavně o různé poplatky, a to u gynekologa, zubaře či lékaře specialisty. Problém je, že na tyto vynucené „sponzorské dary“ často neexistuje žádný doklad.

„Lidé to někdy jako úplatek neberou, ale je potřeba si uvědomit, že lékař nesmí vzít žádné peníze, pokud na to není doklad,“ řekla Deníku Kateřina Havlová ze serveru Partner pro zdraví, který společně s Deníkem a protikorupční organizací Transparency International celý průzkum organizuje.

Čtěte téma: Jak se vyvarovat nadužívání antibiotik

Nejméně uplácejí v Plzni a Pardubicích

Zajímavý je i pohled do jednotlivých regionů: nejvíce lidé uplácejí v Královéhradeckém, Zlínském a Libereckém kraji. A zdatně jim sekunduje Praha.

Naopak nejméně peněz i drobných pozorností zatím přiznávají v Plzeňském a Pardubickém kraji. Pokud už někdo přizná dárek či úplatek lékaři, nejčastěji (53 procent lidí) ho dává za „spokojenost a poděkování“ při vyšetření, pětina lidí pak dává úplatky za ošetření v prestižní nemocnici či prohlídku u špičkového odborníka.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).