Hlavní navigace

Těhotná a nezaměstnaná? S mateřskou nepočítejte

17. 2. 2010

Sdílet

Měšec.cz: Jste-li v době těhotenství bez práce, nemusíte dostat mateřskou. Zbude vám pouze rodičovský příspěvek a oči pro pláč.  Budoucí matka, která pracuje jako zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), nastoupí počátkem 8. až 6. týdne před porodem na peněžitou pomoc v mateřství, lidově řečeno mateřskou. Tedy pouze za předpokladu, že je v době jejího nástupu účastna nemocenského pojištění. Po půl roce pak začne čerpat rodičovský příspěvek.

Měšec.cz: Jste-li v době těhotenství bez práce, nemusíte dostat mateřskou. Zbude vám pouze rodičovský příspěvek a oči pro pláč. 

Budoucí matka, která pracuje jako zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), nastoupí počátkem 8. až 6. týdne před porodem na peněžitou pomoc v mateřství, lidově řečeno mateřskou. Tedy pouze za předpokladu, že je v době jejího nástupu účastna nemocenského pojištění. Po půl roce pak začne čerpat rodičovský příspěvek.

matka

V případě, že v období nástupu na mateřskou nemáte práci a nejste tudíž účastna nemocenského pojištění, nárok vzniká pouze na rodičovský příspěvek, který vám ale svou výší trn z paty moc nevytrhne. Tento příspěvek pak můžete čerpat od data narození vaší ratolesti, už si ale nemůžete vybrat variantu čerpání. Automaticky musíte o dítě pečovat 4 roky a pobírat prvních 21 měsíců 7600 Kč a po zbytek doby do čtyř let 3800 Kč měsíčně.

Těhotné budoucí matky, které jsou bez práce, většinou nemají žádný nárok na mateřskou, protože jako nezaměstnané nejsou účastny nemocenského pojištění. Ani registrace na úřadu práce nespadá do doby účasti na nemocenském pojištění. Výjimkou mohou být pouze OSVČ, které si toto pojištění platí dobrovolně.


„Pokud žena není v době nástupu na peněžitou pomoc v mateřství  účastna na nemocenském pojištění, tj. zaměstnána a ani jí neplyne ochranná lhůta ze skončeného zaměstnání, nemá nárok na žádnou dávku z tohoto pojištění, tedy ani na peněžitou pomoc v mateřství,“ potvrdila serveru Měšec.cz ALENA FRAŇKOVÁ, odborná tisková pracovnice České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). „Stejný problém čeká také na studentky, protože doba studia neznamená účast na nemocenském pojištění, upozornila server JANA BURAŇOVÁ z ČSSZ. 

Jaké situace mohou nastat, v jakých variantách můžete čerpat rodičovský příspěvek, o podmínkách vzniku nároku na dávky a hlavně, co dělat? Více se dočtete v článku Gabriely Klimánkové TĚHOTNÁ A NEZAMĚSTNANÁ? S MATEŘSKOU NEPOČÍTEJTE na serveru Měšec.cz.

Ilustrační foto: Dreamstime

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).