Hlavní navigace

Názory k článku Šupinatá kůže je příznakem nedostatku tuku v jídle

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 8. 2013 8:30

  EC (neregistrovaný)

  "Zatímco některé tuky – nasycené – jsou spojeny se zvýšenými hladinami LDL-cholesterolu („špatného“ cholesterolu) v krvi, mononenasycené pomáhají tuto hladinu snížit."

  Korelace neni dukazem ani naznakem kauzality, ze. Sice nemame dukaz, ze nasycene mastne kyseliny jsou zdravi skodlive, ale mame tady hezkou korelaci a tak ji muzeme pouzit, on si toho nikdo nevsimne..

  Neni ani tak dulezity absolutni pocet omega-3, ale pomer omega 6 vs. omega 3. Proto je vetsina bezne pouzivanych rostlinnych oleju nevhodna, ma ten pomer prilis vychyleny ve prospech omega 6. V zapadni strave je zkratka prilis omega 6.

  Olivovy olej je zdrojem PUFA?

  Transtuky jsou zcela jiste skodlive, ale zvysuji hladinu cholesterolu v krvi? Trosku zkratkovita uvaha, stalo by za to si nejdrive neco zjistit o mechanismech, ktere stoji za zvysovanim hladiny cholesterolu v krvi. Cholesterol mimochodem se nedeli pouze na HDL a LDL, ale ty zakladni podtypy jsou minimalne 4 a samotna hladina celkoveho LDL neni dobrym markerem zaniceni cev.

  "sušenky, oplatky, koblihy, hranolky, bramboráky" jsou take plne telu skodlivych cukru a mnoha dalsich latek. Svadet vse na tuk je priznakem zjednoduseneho vnimani slozitych zalezitosti.

  Obsah clanku vubec nesedi s nadpisem.

 • 6. 8. 2013 8:54

  Petr (neregistrovaný)

  "Například 2000 kalorií denně by mělo obsahovat asi 65 gramů tuku, což je 585 kcal."

  V článku se vyskytuje chyba ve spojitosti s energetickými hodnotami.
  V potravinářském průmyslu se místo jednotky energie Joule (J) používá kalorie (cal) nebo její násobek kilokalorie (kcal), kdy 1 kcal = 1000 cal. Je to obdobné jako gramy a kilogramy, 1 kg = 1000 g.
  Jak je tedy možné, že denní příjem 2000 cal obsahuje tuk s energií 585000 cal?

  Mám tedy dotaz na autorku: V potravinářském průmyslu se nerespektují fyzikální jednotky? Nebo jde o nějakou zavedenou a všemi respektovanou chybku?

 • 6. 8. 2013 16:37

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

  Samozřejmě, že ani vitalia.cz nerespektuje jednotky SI. Potravinářský průmysl většinou uvádí jak jednotky SI, tak anglosaské jednotky. Ale vitalia.cz se po vzoru „USA, náš vzor“ rozhodl prosadit v Česku staré anglosaské jednotky a zničit SI jednotky. Brzy bude vitalia.cz uvádět délky v inčích a stopách a váha v librách.

  Jinak 1 gram tuku obsahuje 37 kJ energie, tedy 9 kcal energie.

  A samozřejmě také neumějí počítat, 2000 kalorií je množství energie obsažené v jedné dvacetině gramu tuku.

  Pokud by se někdo, dle tvrzení článku řídil a měl 30 % energie = 2000 kalorií denně, tedy 6000 kalorií denně (odpovídá energie obsažené v šestině gramu tuku), pak by poměrně rzy zemřel na těžkou podvýživu. I anorektičky, které umírají hlady sní denně tisícinásobky této doporučené dávky v článku.

 • 6. 8. 2013 19:58

  EC (neregistrovaný)

  Skoda, ze autor clanku nechape, ze korelace neni kauzalita, ze observacni studie bez kontroly dalsich faktoru (piti alkoholu, koureni, pribuzenstvo s rakovinou..) ukazuje velmi malo a nedokazuje nic nebo ze relativni koncentrace DPA v lipidovem schematu nesouvisi nutne s doplnky, kterych se zminovana studie o rakovine prostaty navic VUBEC nezabyvala. O prvni studii, ve ktere se bavi o jednom typu srdecni vady, snad ani nema cenu hovorit. Nikdo snad netvrdi, ze omega 3 jsou vselek na vsechny neduhy srdce. Jeste me pobavilo, ze pry neni znam mechanismus, jakym omega 3 chrani pred srdecnimi nemocemi. Alespon o tom by si autor mohl neco zjistit, kdyz ze sebe dela odbornika..

 • 6. 8. 2013 23:39

  Divnej (neregistrovaný)

  Já jsem ten článek na Oslu četl. Doporučuji ale ještě přečíst článek odkazovaný v diskusi panem Varhaníkem, který je v angličtině.

  Nedávno jsem tu pod článkem o obohacování mléka vitamínem D psal o rybím tuku (oleji), který docela hojně užívám. Poznámka: Hojně užívám, protože má pro něj moje tělo využití.
  Uváděl jsem, že je třeba hlídat čerstvost. Pravda je, že když je tento olej zoxidovaný tak jde o značně toxickou věc.

  Já používám pouze klasicky filtrovaný olej a u toho byste prostě přílišnou oxidaci poznali i chuťově (hořký, odporný). Olej se skladuje chlazený a pod ochranou atmosférou. Těžké kovy a podobné věci (které způsobuje zejména lidská civilizace) se standardně hlídají a je stanovena jakási bezpečná mez.

  Kromě toho se ale prodávají i oleje více-čištěné, které mají docílit odstranění rybího zápachu a chuti. Těch je dnes většina, protože je výrobci mohou předražovat. U těch vůbec nemám představu jak vypadají když zoxidují. Podobně nemám představu u tabletovaných výrobků, ať již jde o zapozdřený olej, nebo jinou formu. Fakt je ale ten, že rybí olej snadno oxiduje a jak znám nekonečnou životnost a způsob skladování léků a doplňků stravy, dal bych si na tyto příprabky opravdu pozor.

  Mastných kyselin je kolem nás spousta, akorát nejsme na podobnou stravu uvyklí. Pokud ale nebudete užívat výtažky ale přirozené komplexy, je šance že součástí toho komplexu bude i nějaká ochrana před znehodnocením. Je bohudík/bohužel také možné, že se podle současných měřítek, může zvýšit/snížit míra vstřebání lidským organismem.

  **
  Osobně nevidím žádný důvod vyhýbat se nasiceným, zejména živočišným tukům. Pokud je zvíře správně krmeno a správně žije, má tuk bahatý na spoustu zdraví prospěšných věcí, které bychom měli rádi chtít využít pro každodení potřeeby našich těl, nejlépe i přesunout do vlastních tukových zásob, kde na nás počkají na období kdy nebude všeho hojnosti (už to máme za pár, i když nejbohatší období roku je teprve před námi).

 • 6. 8. 2013 21:41

  Mary (neregistrovaný)

  Podle mého názoru by titulek měl znít "Šupinatá kůže může být příznakem nedostatku tuku v jídle." Je známo mnohem více příčin- např. dlouhodobé užívání léků, stres, pití instantní kávy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).