Hlavní navigace

Slovensko rozšíří seznam památek UNESCO

29. 6. 2009

Sdílet

Slovensko bude mít na listu památek Světového dědictví další pamětihodnost. Je jí historické město Levoča, které tak rozšířila seznam o již zapsanou památku Spišský hrad. Informoval o tom server iHned.cz. Slovensko je na seznamu UNESCO zastoupeno celkem sedmi přírodními a kulturními památkami, od lidové architektury přes městská historická centra, starobylé šachty až po bukové pralesy a krasové jeskyně.

Slovensko bude mít na listu památek Světového dědictví další pamětihodnost. Je jí historické město Levoča, které tak rozšířila seznam o již zapsanou památku Spišský hrad. Informoval o tom server iHned.cz.

Slovensko je na seznamu UNESCO zastoupeno celkem sedmi přírodními a kulturními památkami, od lidové architektury přes městská historická centra, starobylé šachty až po bukové pralesy a krasové jeskyně.

Levoča byla založena na přelomu 13. a 14. století. „Podstata místa byla zachována, v jejím prostoru je i kostel svatého Jakuba s desítkou oltářů z 15. a 16. století, významná sbírka polychromních dřevěných oltářů ve stylu pozdní gotiky,“ uvádí se ve zdůvodnění výboru.

Ačkoliv se Česko v letošním roce o nový zápis neuchází, na seznamu má 12 památek a v  porovnání s rozlohou území patří k úspěšnějším státům. Na seznamu dědictví lidstva je dnes zaneseno kolem 880 míst ve 145 zemích světa – mezi nimi většinu tvoří památky kulturní a historické, zbytek jsou přírodní a smíšené památky.

Autor článku

Autorka během své krátké redaktorké dráhy vystřídala psaní recenzí pro tištěný hudební časopis za internetový server Vitalia.cz. Mezitím také přispívala do norského školního časopisu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).