Hlavní navigace

Slovensko rozšíří seznam památek UNESCO

Denisa Křížová

Slovensko bude mít na listu památek Světového dědictví další pamětihodnost. Je jí historické město Levoča, které tak rozšířila seznam o již zapsanou památku Spišský hrad. Informoval o tom server iHned.cz. Slovensko je na seznamu UNESCO zastoupeno celkem sedmi přírodními a kulturními památkami, od lidové architektury přes městská historická centra, starobylé šachty až po bukové pralesy a krasové jeskyně.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Slovensko bude mít na listu památek Světového dědictví další pamětihodnost. Je jí historické město Levoča, které tak rozšířila seznam o již zapsanou památku Spišský hrad. Informoval o tom server iHned.cz.

Slovensko je na seznamu UNESCO zastoupeno celkem sedmi přírodními a kulturními památkami, od lidové architektury přes městská historická centra, starobylé šachty až po bukové pralesy a krasové jeskyně.

Levoča byla založena na přelomu 13. a 14. století. „Podstata místa byla zachována, v jejím prostoru je i kostel svatého Jakuba s desítkou oltářů z 15. a 16. století, významná sbírka polychromních dřevěných oltářů ve stylu pozdní gotiky,“ uvádí se ve zdůvodnění výboru.

Ačkoliv se Česko v letošním roce o nový zápis neuchází, na seznamu má 12 památek a v  porovnání s rozlohou území patří k úspěšnějším státům. Na seznamu dědictví lidstva je dnes zaneseno kolem 880 míst ve 145 zemích světa – mezi nimi většinu tvoří památky kulturní a historické, zbytek jsou přírodní a smíšené památky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).