Hlavní navigace

Senioři v Americe si oblíbili nové bojové umění - boj s holemi

24. 3. 2009

Sdílet

O tom, že vycházková hůl nemusí být jen pomůckou pomáhající při chůzi, se přesvědčili někteří američtí senioři. Oblíbili si totiž nový způsob bojového umění, kterým je boj s holemi. Ve Spojených státech se začaly šířit kurzy, kde se důchodci učí, jak se za pomoci hole vypořádat s útočníkem. Jedna taková škola bojových umění je i ve městě Zephyrhills na Floridě. Kurzy tam vede dvaašedesátiletý Mark Shuey, jeden z nejuznávanějších mistrů boje s holemi v zemi. Přicestoval na Floridu z Lake Tahoe v…

O tom, že vycházková hůl nemusí být jen pomůckou pomáhající při chůzi, se přesvědčili někteří američtí senioři. Oblíbili si totiž nový způsob bojového umění, kterým je boj s holemi. Ve Spojených státech se začaly šířit kurzy, kde se důchodci učí, jak se za pomoci hole vypořádat s útočníkem.

Jedna taková škola bojových umění je i ve městě Zephyrhills na Floridě. Kurzy tam vede dvaašedesátiletý Mark Shuey, jeden z nejuznávanějších mistrů boje s holemi v zemi. Přicestoval na Floridu z Lake Tahoe v Nevadě, aby šestnáctičlennou skupinku zájemců naučil, jak se ubránit útočníkům. Tomuhle umění říká Hůl-fu.

hůlKurzy se začaly šířit po Spojených státech, částečně díky vlivu společnosti Cane Masters, kterou Shuey založil a která prodává dřevěné hole. Ty se vyrábějí z těžšího a hutnějšího dřeva, aby se méně opotřebovávaly, a jsou zakončeny širším ohybem, aby bylo snazší zaháknout jím útočníkův krk. Jsou k dostání ve školách bojového umění a stále častěji také v centrech pro seniory či domovech důchodců.

Lekce začíná jednoduše – senioři se shromáždí na červeno-černé rohoži, otáčejí se sem a tam, protahují se s jednoduchými dřevěnými holemi nad hlavou a za zády. Kombinují cviky s dlouhými pružnými gumovými pásky a s holemi, aby si procvičili bicepsy, svaly na nohou a hrudi. Účelem cvičení je udržet seniory fit.

Během dvouhodinové lekce se účastníci kurzu naučí pohybům, kterých lze s úspěchem použít v různých situacích. Holí se dá prostě točit dokola, použít ji k zaháknutí útočníkovy nohy nebo krku nebo ji přeměnit v obušek. Pokročilé techniky dokonce seniorům ukážou, jak odrazit útočníka vyzbrojeného nožem nebo střelnou zbraní.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).