Hlavní navigace

Sedadlem u uličky proti trombóze a žilním sraženinám

Denisa Křížová

S touto teorií přišli vědci z amerického ústavu Lahey Clinic Medical Cente. Podle nich může sezení v letadle na sedadle u uličky pomoci předejít potenciální trombóze hlubokých žil či krevním sraženinám. Podle průzkumu amerických vědců měl 75 procent případů ucpání cévy krevní sraženinou na svědomí fakt, že se pasažéři v letadle dostatečně nepohybují a že většinou zmíněné problémy sužují lidi sedící jinde než na krajním sedadle u uličky, protože ti mají tendenci méně se hýbat.

Doba čtení: 1 minuta

S touto teorií přišli vědci z amerického ústavu Lahey Clinic Medical Cente. Podle nich může sezení v letadle na sedadle u uličky pomoci předejít potenciální trombóze hlubokých žil či krevním sraženinám.

Podle průzkumu amerických vědců měl 75 procent případů ucpání cévy krevní sraženinou na svědomí fakt, že se pasažéři v letadle dostatečně nepohybují a že většinou zmíněné problémy sužují lidi sedící jinde než na krajním sedadle u uličky, protože ti mají tendenci méně se hýbat.

Odborný britský časopise The Lancet nedávno uvedl, že riziko také snižuje nošení tlakových punčoch. Zároveň se doporučuje omezit během letu příjem alkoholou a nápojů obsahujících kofein.

Riziko vzniku krevních sraženin během letu stoupá až čtyřnásobně. Nebezpečí začíná hrozit při letech delších než čtyři hodiny a vrcholí při letech delších než osmihodinových.