Hlavní navigace

Názory k článku Seborea začíná nevinně. Dokáže vás připravit o vlasy i sebevědomí

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 11. 2019 21:41

  bez přezdívky

  Moje zkušenost od asi patnácti let. Tehdy jsem to jako seborhoickou dermatitidu nebral, prostě jen problém. Lupy... Mnohem později jsem občas kupoval Nizoral. Vcelku zabíral, takže jsem se toho vždy na čas zbavil. Později zabírat přestal, ale taky jsem měl i klidnější období, kdy prostě stačilo vlasy mít každý druhý den a bylo to pod kontrolou. Lupy byly stále, ale ne tolik. Před pár lety nastala krize. Nenápadně z pár ložisek na čele před vlasovou částí. To se postupně rozšířilo na celý střed hlavy. Nezabíralo nic. Skončil jsem na kožním, tam mi s tím nedokázali poradit, jen doporučili tu tohle mazání, tu tenhle šampon. Stále horší, vlasy padaly, lupy vytvořily docela tvrdou tenkou krustu na hlavě, takže dostat to pryč znamenalo dostat pryč i vlasy. Tři měsíce mne v kuse svědila hlava, zoufalé.

  Začal jsem se o to více zajímat, protože jsem zjistil, že většina lékařů vůbec netuší, co s tím. Zvolil jsem Micetal-gel s flutrimazolem a kombinoval jsem to s Alpecinem Medicinal Forte. Ten tlumí zánět, protože obsahule salycilát a dezinficiens, flutrimazol je antimykotikum. Soustavnou péčí jsem se toho zbavil a i vlasy se nakonec zpravily. Jenže po roce a něco občasného udržování se to začalo vracet a efekt této kombinace byl, ale ne dokonalý.

  V současnosti mám klid, jen občas použiju nějaké přípravky. Povím, jak jsem k tomu dospěl. Za prvé jsem se začal (z jiného důvodu) zajímat o výživu. Začal jsem číst méně konvenční knihy a začal se zabývat novými zjištěními hlavně z oblasti biochemie. Jelikož se v tom profesně vcelku orientuji, tak jsem si dal dohromady jedno s druhým. Přešel jsem na nízkosacharidovou strava, zezačátku dokonce na tvrdo ketogenní. Asi půl roku to trvá, co se stravuji takto. Od té doby pozoruji zlepšení v mnoha ohledech. Prakticky vymizely jakékoli potíže s kůží jako záněty mazových žláz, začla mizet i seboroická dermatitida. Postupně, ale přeci.

  Na odstraňování lupů používám kokosový olej. Působí rovněž antimikrobiálně a lupy se dobře uvolní. Ze začátku jsem do něj občas přidal trochu kortikoidní masti, dnes už nemusím. Ještě nyní do toho občas přidámá trochu Fungicidinu. Stačí 1 cm masti. Nechávám na hlavě třeba dvě hodiny nebo na noc, ráno smyji šamponem.

  V žádném případě už nepoužívám speciální šampony. Obsahují látky, které vedou k vysoušení pokožky a narušování přirozené bariéry. Hlavně jsou problematické syntetické tenzidy na bázi sulfátů. Používám pouze šetrnou přírodní kosmetiku, která myje dobře, není drahá a lze ji sehnat dnes již běžně. Půl roku je málo na to, aby se člověk uzdravil z chronických potíží, které trvaly dvacet let, ale nyní vím, že cesta, kterou jsem zvolil, je správná, spočítá mimo jiné i dle mého názoru v několika bodech:

  a) strava (omezit sacharidy, nejen jednoduché cukry, ale i škroby, omezit potraviny s lepkem, zdravé tuky, omezit ty škodlivé, jíst základní potraviny a minimalizovat příjem vysoce zpracovaných potravin),
  b) používat přírodní kosmetické přípravky bez látek, které dráždí pokožku (prakticky všechny šamponové přípravky proti lupům obsahují napříkal laurylethersulfát sodný, o kterém se ví, že může tento problém vyvolávat!),
  c) mějte dostatek pohybu,
  d) buďte v pohodě, psychicky vyrovnaní,
  e) dostatečně spěte.

  Ne vše se hned zadaří, ale ta strava je podle všech informací základ.

  Doporučuji si přečít něco z těchto knížek:
  G. Taubes: Cukr (v edici Doba jedová)
  D. Perlmutter: Moučný mozek
  M. Slimáková: Velmi osobní kniha o zdraví (a její blog margit.cz)
  R. Wolf: Paleo diéta
  D. Frej: Zánět, skrytý zabiják, Tučné superpotraviny a oleje a další knihy
  K. Mosetter et al.: Cukr, rafinovaný jed
  R. Lustig: Cukr, náš zabiják
  K. Mosetter: Alzheimer je cukrovka
  J. DiNicolantonio: Pravda o soli

  ... a další tituly. Jsou to knihy od lidí, kteří rozumějí tomu, o čem píší, vychází z nějnovějších poznatků. Nakonec jejich závěry si lze jednoduše potvrdit v učebnicích biochemmie a fyziologie, ale chce to mít určitý základ se v tom zorientovat.

  Nakonec ještě doporučuji internetové stránky Cukr pod kontrolou.

  Seboroická dermatitida je v podstětě chronický zánět, obvykle ve smyslu přecitlivělosti na produkty kvasinek, které žijí na kůži. Je potřeba se zaměřit na to, aby kůže byla zdravá, jak vnitřně (strava), tak zvnějšku. Je třeba omezit příjem nebo aplikaci takových látek, keré zánět podporují. Léky tlumí jen příznaky, neléčí. Jediná účinná léčba spočívá v pochopení toho, co se v nás děje a změně životního stylu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).