Hlavní navigace

Rozezvoní se dnes telefony Linky bezpečí?

30. 6. 2009

Sdílet

Představa, že se v době kolem vysvědčení ještě masivněji rozezvoní ústředna Linky bezpečí, je mylná. Každoročně sice zaznamenávají zaměstnanci zvýšený počet telefonátů v polovině a na konci školního roku, ale jedná se o desítky, nikoliv stovky dětí.  Problematika vysvědčení je každoročně vděčným mediálním tématem. Loni v lednu volalo na Linku bezpečí kvůli vysvědčení 27 dětí, v červnu pak 67 dětí.  Ve srovnání s rokem 2007 lednových hovorů ubylo o deset, červnových jen o dva. Letos v lednu…

Představa, že se v době kolem vysvědčení ještě masivněji rozezvoní ústředna Linky bezpečí, je mylná. Každoročně sice zaznamenávají zaměstnanci zvýšený počet telefonátů v polovině a na konci školního roku, ale jedná se o desítky, nikoliv stovky dětí. 

Problematika vysvědčení je každoročně vděčným mediálním tématem. Loni v lednu volalo na Linku bezpečí kvůli vysvědčení 27 dětí, v červnu pak 67 dětí.  Ve srovnání s rokem 2007 lednových hovorů ubylo o deset, červnových jen o dva. Letos v lednu volalo kvůli vysvědčení 44 dětí, v únoru pak ještě 4.  

Téma vysvědčení spadá do kategorie škola, která má podíl průměrně 7 procent na všech řešených hovorech na Lince bezpečí za rok. V lednu a v červnu však tento podíl mírně stoupá na 10% (leden) a 11% (červen). Nejnižší podíl tématu škola je během prázdninových měsíců, kdy dosahuje pouze 2 procent. Během léta pak roste podíl hovorů s tématikou rodinných vztahů.

Nepříjemnému překvapení ze známek dětí na vysvědčení se mohou rodiče snadno vyhnout. Stačí sledovat vývoj prospěchu dítěte celý rok, občas se podívat do žákovské knížky a navštívit rodičovské sdružení.

Ne každé dítě splní očekávání svých rodičů. V této souvislosti bych chtěla  všem rodičům doporučit: Mluvte se svými dětmi o studijních výsledcích průběžně po celý školních rok a v případě problémů je řešte pokud možno ihned. Nenechávejte to až jako překvapení. Podporujte děti, i když jejich výsledky nejsou zrovna růžové, dejte jim najevo, že je máte rádi pro ně samotné. Pro dítě je velmi důležité vědět, že vaše vzájemné vztahy nejsou založeny pouze na školních výsledcích, ale že se na vás mohou s důvěrou kdykoli obrátit a vy jim budete oporou,“ vzkazuje všem rodičům i těm, kdo mají blízko ke školou povinným, Lucie Pešková, ředitelka Sdružení Linka bezpečí.

Zdroj: Linka bezpečí

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).