Hlavní navigace

Inspekce varuje před nebezpečným doplňkem stravy pro sportovce

17. 6. 2011

Sdílet

SZPI upozorňuje na zdravotní rizika doplňku stravy pro sportovce. Bude se stahovat z oběhu. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nedoporučuje spotřebitelům užívání potraviny s obchodním názvem „BSN Thermonex foundation 120 cps“, jejímž výrobcem je společnost Bio-Engineered Supplements & Nutrition. Přípravek původem z USA je určen pro zvláštní výživu pro sportovce. Riziko spočívá v nadměrném množství oktopaminu v doporučené denní dávce.

SZPI upozorňuje na zdravotní rizika doplňku stravy pro sportovce. Bude se stahovat z oběhu.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nedoporučuje spotřebitelům užívání potraviny s obchodním názvem „BSN Thermonex foundation 120 cps“, jejímž výrobcem je společnost Bio-Engineered Supplements & Nutrition. Přípravek původem z USA je určen pro zvláštní výživu pro sportovce. Riziko spočívá v nadměrném množství oktopaminu v doporučené denní dávce.

Inspektoři SZPI zjistili, že v některých případech tato potravina obsahuje oktopamin v množství, které při doporučeném dávkování uváděném na obale výrobku (1 kapsle denně) představuje přibližně 54 mg. Při tomto množství, které je blízké terapeutické dávce, nelze podle stanoviska Ministerstva zdravotnictví ČR vyloučit výskyt závažných nežádoucích účinků, které s podáváním oktopaminu souvisí.

Oktopamin je používán jako součást doplňků stravy a potravin pro zvláštní výživu, které jsou určeny k redukci tělesné hmotnosti a tuku (známé pod označením „spalovače tuku“). Tato látka však rovněž zvyšuje krevní tlak a vyšší riziko hrozí zejména v kombinaci s jinými prostředky na hubnutí nebo stimulanty. Její užívání je podle ministerstva zdravotnictví zčásti nebo zcela vyloučeno u pacientů s glaukomem a s poruchou funkce močového měchýře. Dále je zvýšená opatrnost na místě u osob se srdečními arytmiemi a se závažnými onemocněními srdce a cév. Riziko však může představovat i pro spotřebitele zcela zdravé.

Přípravek BSN Thermonex foundation 120 cps je nabízen především prostřednictvím internetových obchodů, není však vyloučeno, že může být i v nabídce běžných kamenných prodejen. SZPI již vydala opatření, kterým nařídila stáhnout tuto potravinu z oběhu.

Inspektoři SZPI se stejným výrobkem zabývali již počátkem letošního roku. Doporučená denní dávka, uváděná v té době na obale výrobku (3 kapsle 2–3× denně), terapeutické dávky převyšovala. SZPI proto již tehdy nařídila stažení této potraviny z oběhu. Ani po nynějším snížení doporučeného dávkování však nelze tento přípravek považovat za bezpečný.

SZPI dlouhodobě a intenzivně zaměřuje svou pozornost na kontrolu doplňků stravy a potravin pro zvláštní výživu určenou pro sportovce, a to zvláště z pohledu jejich bezpečnosti pro spotřebitele.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).