Hlavní navigace

Názor k článku Recepty z mořských řas: hodí se do polívky, ale i místo náplasti od pb. - Radioaktivitu nelze nijak eliminovat. Lze ji odnést jinam,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 7. 2013 11:05

    pb. (neregistrovaný)

    Radioaktivitu nelze nijak eliminovat. Lze ji odnést jinam, odstínit, počkat, až sama přestane, ale nelze ji nijak vypnout, nebo neutralizovat.

    Jedním z nebezpečných radioaktivních prvků je jód - jde o prvek s krátkým poločasem rozpadu, takže v přírodě se nevyskytuje. Ve větším množství se vyskytuje v okolí atomových výbuchů nebo jaderných havárií. Jód je důležitým prvkem pro fungování štítné žlázy a při zvyšeném obsahu radioaktivního jódu v okolí se může radioaktivita hromadit ve štítné žláze a vyvolávat rakovinu štítné žlázy. Běžným opatřením v takovém případě bývá preventivní zvýšený přísun jódu, čímž se sníží následná okamžitá potřeba jódu - radioaktivní jód v okolí se díky tomu vstřebává řádově pomaleji a jeho negativní účinky se tolik neprojevují. Mořské řasy, vzhledem k vysokému obsahu jódu, mohou sloužit právě jako zdroj takového neškodného, neradioaktivního jódu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).