Hlavní navigace

Průměrný Čech vypije tři kilogramy kávy ročně

28. 1. 2011

Sdílet

Tři kilogramy kávy ročně je na první pohled hodně litrů životabudiče, ale v porovnání s ostatními zeměmi Evropy jsou Češi co do pití kávy ještě břídilové. Například průměrný Fin vypije ročně více než 11 kilogramů kávy. A i když se celkem denně vypijí na světě více než 2 miliardy šálků kávy, Česká republika přispívá k celosvětové spotřebě jen minimálně. Ovšem pozor: průměrný Slovák vypije kávy ještě méně, přibližně 2,3 kilogramy ročně.

Tři kilogramy kávy ročně je na první pohled hodně litrů životabudiče, ale v porovnání s ostatními zeměmi Evropy jsou Češi co do pití kávy ještě břídilové.

Například průměrný Fin vypije ročně více než 11 kilogramů kávy. A i když se celkem denně vypijí na světě více než 2 miliardy šálků kávy, Česká republika přispívá k celosvětové spotřebě jen minimálně. Ovšem pozor: průměrný Slovák vypije kávy ještě méně, přibližně 2,3 kilogramy ročně.

Řekne se pouhý šálek kávy…

Obchod s kávou živí přes sto milionů lidí a káva je druhou nejobchodovanějšíí komoditou světa. Káva ročně vydělá těmto lidem přes 60 miliard dolarů.

Kořeny obchodu s kávou sahají do 14. století, kdy ji arabští obchodníci přenesli z její původní domoviny v etiopské provincii Kaffa do Jemenu. V současnosti hraje v pěstování kávy rozhodující prim Brazílie se svými třemi miliardami kávovníků. Okolo pěti milionů pěstitelů v zemi fotbalu a samby vyprodukuje téměř třetinu celosvětové produkce kávy.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).