Hlavní navigace

Proti pleši pomůže možná přípravek proti stresu, zjistili vědci

18. 2. 2011

Sdílet

Američtí vědci vyvinuli při pokusech na myších přípravek proti stresu, který má jako vedlejší účinek obnovu růstu chloupků. Odborníci se domnívají, že tudy možná povede cesta i v boji proti plešatosti především mužů. Na svých internetových stránkách o tom informoval americký vědecký časopis PLoS One, píše agentura ČTK.

Američtí vědci vyvinuli při pokusech na myších přípravek proti stresu, který má jako vedlejší účinek obnovu růstu chloupků.

Odborníci se domnívají, že tudy možná povede cesta i v boji proti plešatosti především mužů. Na svých internetových stránkách o tom informoval americký vědecký časopis PLoS One, píše agentura ČTK.

Náš objev ukazuje, že krátkodobá léčba s touto substancí vede k obnově růstu chlupů u myší,“ sdělil Million Mulugeta z lékařské fakulty Kalifornské univerzity v Los Angeles. Podle něj by tento pokrok mohl vyústit v nový způsob léčby plešatosti tím, že se neutralizuje působení stresových hormonů. Týkat by se to tudíž mělo těch lidí, kteří o vlasy přicházejí právě vlivem stresu nebo stárnutím.

Mužům stouply naděje na návrat bujné kštice

Výzkum původně zaměřený na zjištění, jak stres působí na trávící ústrojí, byl prováděn na geneticky modifikovaných myších, které byly naprogramovány tak, aby trpěly chronickým stresem. Ten jim způsoboval mimo jiné opadávání chlupů na hřbetu. Vědci jim pak začali podávat chemickou substanci pod názvem astressin-B, která působení kortikotropinu blokuje.

Myši pak vložili do klece s jinými, které byly normální, a po třech měsících je nebyli s to na první pohled od sebe rozeznat. Plešatícím myším chloupky opět dorostly. Další ověřovací průzkumy pak toto zjištění potvrdily.

čtěte také: Vypadávání vlasů

Ukázalo se navíc, že léčba plešatosti je poměrně rychlá. Stačila každodenní dávka v průběhu pěti dnů, aby se dorostlé chlupy udržely dlouhodoběji, tedy až čtyři měsíce. Vzhledem k tomu, že průměrná délka života laboratorní myši jsou dva roky, pak jde o významný časový úsek. Zbývá nyní zjistit, zda přípravek bude mít stejný účinek na lidi.

Vědci se domnívají, že to je vysoce pravděpodobné, protože v lidské kůži daný stresový hormon a látky, které uvolňuje, působí. Pro miliony mužů se tak možná vrací naděje, že se přece jen dočkají opět bujné kštice.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).