Hlavní navigace

Proč mi vadí nevěra, když jsem zahnula první?

31. 8. 2010

Sdílet

Někteří chroničtí záletníci se pořádně vyděsí, když zjistí, že jim jejich dosud věrný protějšek zahnul také. „To je něco jiného, vždyť já se přeci nechci rozvádět!“

Andrea (36) podváděla svého manžela Ivana (38) ještě za svobodna, posledních pět let má paralelní vztah. Vždycky to dělala tak, že se Ivan nic nedozvěděl. O rozvodu totiž nikdy neuvažovala. Jenže teď odhalila jeho nevěru. Je naštvaná, že on si tu práci, aby se k ní nic nedoneslo, nedal. Nebo jde ještě o něco jiného? Třeba o to, že on by o rozvod stál?


Autor: Agentura SXC

„Vždyť ty jemu zahýbáš léta. Myslela jsem si, že jsi nad takové věci jako věrnost povznesená,“ reagovala jsem, když mi brečela do telefonu. „Jsem, ale nesmím se to dozvědět. Takhle na to musím reagovat, navíc to vědí všichni v jeho firmě, přede všemi mi nasadil parohy. Ponížil mě. To jsem já mu nikdy neudělala. On ani neumí zahnout,“ rozčilovala se.

O co šlo? Ivan se na party trochu opil a sblížil se s mladou kolegyní, která se mu už dlouho líbila. Zřejmě ani jí nebyl úplně lhostejný, a tak spolu uprostřed zábavy před zraky všech odešli na hotelový pokoj a už se nevrátili. Andree o tom samozřejmě jedna z přítomných okamžitě napsala.

„Nepřeháníš to trochu?“ pokračovala jsem, „není ti dlouhodobě nevěrný jako ty jemu, prostě se opil a ztratil zábrany. Nebrala bych to tak tragicky,“ snažila jsem se ji uklidnit. „Nechce se přece rozvádět.“

„A jak to víš? Jak víš, že se nezamiluje a nebude se chtít rozvést? Co si budeme namlouvat. Je mi šestatřicet, jí pětadvacet.“ 

Je lepší o nevěře parnera/partnerky nevědět?

Strašák rozvod

Aha, tak odtud vítr vane. Andrea dostala strach. Ona věděla, že se rozvádět nechce, nevnímala tedy svoje zálety, ani paralelní vztah jako nebezpečné. Navíc možná trochu litovala, že si kdysi vzala právě Ivana. Před svatbou spolu žili pět let, nikdy ji moc nebavil, ale nedovedla si tehdy představit, že se po vysoké rozejdou a ona bude začínat znovu.

Možná měla tak trochu pocit, že má na nevěru právo. Ale on? Co jemu chybělo? Pořád byla pěkná, zvládla domácnost, kariéru, děti byly šikovné, věnovala se jim. V sexu jim to vlastně vždycky klapalo, nakonec přiznala, že se spolu i po patnácti letech, co se znají, pořád milují skoro denně. „Tak co hledal u té druhé?“ ptala se.

Ale co ona hledá u svého milence, když, jak říká, jim to s Ivanem v sexu klape? „Sex ne, i když… vlastně taky. S Ivanem se sice milujeme skoro denně, ale je to spíš takové automatické. Vlastně vždycky bylo. S Michalem je to jiné. A Ivan je materialista, je na věci, kdežto já na zážitky, to mám společné s Michalem. Oba milujeme knížky, filmy, výlety, to je pro Ivana ztráta času. Jenže Michal zase není pro praktický život. Ale mně to nevadí. Takhle mi to vyhovuje. Potřebuju je oba,“ dodává Andrea.

Čtěte téma: Rozvody – mýty a fakta

Jsou manželství uzavřená „před Bohem“ trvanlivější než ta světská? Má praktikování víry vliv na stabilitu manželství? Jsou Češi opravdu přeborníky v rozvodovosti? A jak je to s jinými tvrzeními ohledně manželství a rozvodů? 

Co když se zamiluje?

Andrea dlouhá léta žila v přesvědčení, že se na svého muže může stoprocentně spolehnout. Vytvářela mu zázemí, sex měl, kdykoli si přál, a co jí v manželství chybělo, našla si jinde. Byla ale natolik pragmatická, že věděla, že by stabilitu rodiny nikdy neohrozila.

Jenže manželův nečekaný úlet touhle její jistotu otřásl. Pochopila, že i on dovede podvádět, že i jemu se může líbit jiná žena. A jelikož nebyl chronickým záletníkem, o to byla jeho nevěra nebezpečnější. Co když se zamiluje? Co když má jeho kolegyně něco, co mu Andrea už nabídnout nemůže? Obdiv, neokoukanou, mladistvou energii a samozřejmě mladé pevné tělo, o tom není pochyb. Cítí strach z neznáma a taky zlost, že ji Ivan dostal svou neopatrností do situace, o kterou nestála. Tohle nechtěla řešit.

Podle psycholožky Magdaleny Frouzové je zjištěná nevěra pád na tvrdou zem, kdy se v samých základech otřesou hodnoty, kterým jsme dosud věřili. Dojde k narušení důvěry, což je pro každý vztah zhoubné. Uvědomíme si, že pokud můžeme ještě někde hledat jistotu, tak jen sami v sobě, a ani to není jisté.

Jaký je váš názor na nevěru? Může ji dvojice překonat bez následků, nebo narušená důvěra vztah nakonec zničí?

Láska

Máte-li výjimečný a silný příběh lásky, o který se chcete podělit, napište nám na adresu laska2010@vita­lia.cz

V případě, že váš příběh budeme mít zájem publikovat, spojíme se s vámi. Chápeme, že témata lásky jsou citlivá, a proto můžeme v zájmu zachování anonymity vaše jméno v článku změnit.

Autor článku

Říkají mi sběratelka příběhů. Nebo taky, že jsem svou nadměrnou zvědavost přetransformovala v profesi...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).