Hlavní navigace

Pro nurofen od června s občankou

Sdílet

Jste zvyklí léčit chřipku paralenem plus, modafenem či třeba nurofenem? Pak víte, že sehnat tyto léky je už několik měsíců komplikované. Přesněji: v každé lékárně je to jinak. Jedna je neprodává vůbec, druhá jen na recept od lékaře, a ve třetí musíte vyplnit dotazník s osobními údaji, jinak vám lékárník léky nevydá. Proč?

Uvedené léky obsahují pseudoefedrin, proto je často zneužívají narkomani k výrobě pervitinu. Legislativci již delší dobu hledají způsob, jak tomu zabránit. Současné zmatky by měla vyřešit novela zákona, kterou ministerstvo zdravotnictví pošle příští týden k rozhodnutí vládě. Bude to dobré řešení?

léky

Novela zákona o léčivech počítá s tím, že by si pacienti tyto léky vyzvedávali na občanku. Lékárník by opsal údaje o zákazníkovi do počítače a ty by se ukládaly v takzvaném Centrálním úložišti dat na Státním ústavu pro kontrolu léčiv.

„Tam by se evidovalo, kolik krabiček si kdo vyzvedává. Měsíčně by každý pacient mohl dostat dvě velká balení léku, což je šedesát tablet,“ popsal náměstek ministryně zdravotnictví pro legislativu MARTIN PLÍŠEK. Narkomanům by tak skončila praxe, kdy obcházeli lékárny a skupovali léky s pseudoefedrinem.

A zároveň by k nim neztratili přístup lidé, kteří jsou zvyklí tyto léky užívat. Dnes lékárník nemůže prodat pacientovi víc než třicet tablet. A také nemá šanci ověřit si, jestli si tentýž zákazník nenakoupil dalších třicet tablet už v lékárně za rohem. „Řešíme to většinou tak, že necháme pacienta vyplnit dotazník s osobními údaji, aby byla nějaká evidence, ale je pravda, že když jde pacient další várku léků nakoupit jinam, tak to nezjistíme,“ říká mluvčí lékárnické komory ALEŠ KREBS. 

Na nemoc bez léků? Projezte se z chřipky ven!

Změna má nastat od června

„Pokud nevznikne nikde žádný zádrhel, a myslím, že ne, protože jsme novelu konzultovali se všemi zúčastněnými stranami předem, chtěli bychom, aby byla schválena v prvním čtení zákona ještě do voleb a tudíž by začala platit od června,“ říká náměstek Plíšek.

Podobný model – tedy vyzvedávání léků s pseudoefedrinem na občanku tady však už jednou byl – přesně před rokem. A v květnu jej Úřad pro ochranu osobních údajů zastavil, protože mu vadilo shromažďování dat o pacientech v Centrálním úložišti a špatně ošetřený přístup k informacím u osob, které se k údajům o pacientech dostanou.

„Všechny připomínky úřadu jsme zohlednili, takže novela přesně říká, kdo má k jakým údajům o lécích a nakupujících pacientech přístup. Nikdo jiný než ti, co jsou vyjmenováni v zákoně, se k datům nedostane,“ slibuje Plíšek a dodává: „Do databáze smějí například nahlížet zdravotní pojišťovny. A k údajům, jaké léky na pacienta jaký lékař předepsal, se dostane i každý člověk – samozřejmě jen k údajům o sobě.“

Anketa

Vadí vám, když máte při koupi léku předkládat občanku?

Lékárníci i lékaři jsou rozpačití

Česká lékárnická komora i Česká lékařská komora však mají k zákonu připomínky a přiklánějí se spíš k řešení dát všechny tyto léky s pseudoefedrinem, jichž je na českém trhu celkem šest, na recept. Tak by podle nich bylo nejsnáze dohledatelné, kdo a kolik léků si v lékárně vyzvedává a narkomanům by se přístup k pseudoefedrinu značně ztížil. A podobně řeší přístup k lékům s pseudoefedrinem i řada evropských zemí.

léky

„Proč některé léky na recept být mohou a tyto ne, ač to jasně říká zákon?“ ptá se mluvčí komory. „Celé to má totiž ještě jeden problém: zákon o léčivech zároveň říká, že léky, z nichž se dají vyrábět drogy, mají spadat do kategorie léky na předpis, nikoliv mezi léky s omezením výdeje, tedy vydávané oproti občance nebo nějakému systému evidence,“ upozorňuje mluvčí lékárnické komory Aleš Krebs.

Všechny ostatní léky, z nichž se dají drogy vyrábět, jako třeba Kodein, jsou proto u nás jen na předpis.

„Ano, i tato řekněme konkurenční novela leží v Poslanecké sněmovně. Otázka je, jakou má šanci na přijetí, už jednou ji totiž Senát vrátil. Řadě normálních lidí totiž vadí, že by si léky na chřipku nemohli kupovat sami, ale že by je zákon jaksi automaticky předem považoval za narkomany, jen proto, že chtějí Nurofen, a hnal je nejdřív k lékaři pro předpis,“ říká náměstek Plíšek. Podle něj má proto mnohem vyšší šanci na přijetí ministerská novela zákona.

V každém případě by mělo být ještě před volbami jasno, protože poslanci chtějí chaos s léky na chřipku vyřešit. Od léta by tak měli mít pacienti šanci sehnat nurofen či paralen plus snáz a v každé lékárně. Ať už to bude na recept, či na občanku.

Autorka je redaktorkou MF DNES

Ilustrační foto: agentura SXC

Autor článku

Autorka je redaktorkou MF DNES.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).