Hlavní navigace

Pro bio svačinu do obchodu Biosoma

Denisa Křížová

Spěcháte a chcete si koupit něco lehkého k jídlu? Bagety a toasty už vás znudily? Zajděte do bio prodejny. Seženete zde lehkou svačinku i vydatný oběd zároveň. Že mají v biopotravinách jen samé polotovary? A jste si jistí? Tak to jste ještě neslyšeli o obchodu Biosoma.

Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Představte si následující situaci. Jdete do práce nebo do školy a potřebujete si koupit něco k jídlu. Co obvykle uděláte? Koupíte si bagetu nebo čokoládovou tyčinku u nejbližšího stánku s časopisy? Zajdete do samoobsluhy, kde strávíte pět minut pobíháním mezi regály a dalších pět čekáním u pokladny? Jistě to všichni znáte. A jistě si většinou říkáte, že takhle to příště nejde. Pokud zrovna máte cestu kolem stanic metra C nebo stanice metra A, máte možnost své stravovací návyky trochu pozměnit.

Máte chuť na pudink? Dejte si bio krém. 

Obchod Biosoma má v hlavním městě čtyři pobočky – ve vestibulech stanic metra C na Proseku a na Hájích, ve vestibulu Zdrava-vyziva-co-jist-Biosoma2stanice metra A na Můstku a v Malešicích. Já si pro svou svačinu zašla do prodejny na Můstku, kde Biosoma zaujímá opravdu malý prostor. Co do sortimentu obchodu jsem se ovšem nestačila divit.

Biosoma ve vestibulu na Můstku se kvůli svým menším rozměrům specializuje na chlazené potraviny a na potraviny vhodné pro vegany. V chladících boxech již tradičně nalezneme tofu a sojové párky. Co je však pro mne osobně nového, to je tofunéza. Slečna prodavačky mi vzápětí vysvětluje, že se jedná o bezvaječnou majonézu z tofu, tedy ze sóji.

Ve vedlejším boxu na mě čeká ještě pár jiných překvapení. Pokud vás někdy, podobně jako mne, napadla otázka, zda vegetariánům není líto, že nemohou jíst suši kvůli syrové rybě, zde naleznete odpověď. Česká značka Lakšmanna totiž vyrábí suši pro vegetariány. Syrovou rybu hravě nahradila červenou řepou, zázvor a řasy ponechala a navíc přidala konopná semínka. Ač je ale cena krabičky příjemná (59 korun za 170g), suši si k svačině nekoupím.

Vedle suši už na svého budoucího majitele čekají různé druhy pomazánek – například pšenično-zeleninové kuličky s mořskými řasami nebo cizrnový salát, a také krémů. Opravdu. Bio krémy. Jejich použití je prý čistě na uvážení konzumenta, ačkoliv se svou konzistencí podobají pudinku. Mezi krémy si jistě vybere každý, ať je vegan, vegetarián, nebo prostě jen milovník bia, neboť nabídka čítá i krémy makrobiotické nebo s jáhly a kakaem.

Stejně tak jako suši, i saláty a krémy jsou od značky Lakšmanna. Jedná se o hotové pokrmy neobsahující chemické konzervanty, barviva a cukr. Už při pohledu na ně vám je jasné, že jsou na 100 % přírodní. Navíc mají tu výhodu, že je prostě stačí jen ohřát a je to. Takže o rychlý a zdravý oběd je rázem postaráno.

Zdrava-vyziva-co-jist-Biosoma4

Říkáte si, že k salátům se přece musí něco přikusovat? No samozřejmě. O nabídku bio pečiva se stará Alrichovo Biopekařství, nabízející denně čerstvý chléb – kukuřično-žitný a žitný, a bílé pečivo. Takže se žádného mixu bio salátu s nebio pečivem opravdu nemusíte obávat.

Je libo sladké bio?

Pro ty, kteří si s oblibou dopřávají cukr, je tu také malé překvapení. A to rovnou celý regál. Ony už by dnes bio obchody bez sladkého sortimentu neuspěly. Naštěstí. A z čeho že si cukromilové mohou vybírat? Tak například bio sušenky, které vypadají jako báječná surovina k bio kávě pro nedělní návštěvu. Vybírat můžeme ze dvou značek. Tou první je Bionebio vyrábějící sušenky pod názvem České Bio, a tou druhou je značka Zemanka. Většinou se jedná o křehké celozrnné sušenky s kousky čokolády. Jsou lákavé už na pohled. Raději tedy odvracím zrak o poličku výše.

Tím si ovšem mnoho nepomůžu. V další poličce jsou totiž řádně vyskládané sladké pomazánky. Čokoládové, mandlové, s kešu oříšky, arašídové, zkrátka to, co má mlsný jazýček nejraději. Německá značka Tropicai zase zaujímá nejvrchnější polici. V nabídce ji zastupuje mouka z kokosových ořechů, o které se záhy dozvídám, že slouží jako zahušťovadlo. Tedy prý ne sama o sobě, ale může se k zahušťovadlu (škrobu, maizeně a podobně) přidat, čímž dochutí celé jídlo. Kokosově, samozřejmě. Jinak se tato kokosová mouka používá jako surovina do koktejlů a všelijakých sladkých pokrmů. Půl kila jí vyjde na 129 korun. No, to si ještě rozmyslím. Značku Tropicai dále v obchodě zastupují kokosové chipsy. Bohužel jsou v krabičce, takže je nedokážu dostatečně dobře popsat. Není se čemu divit, že je tu pod touto rakouskou značkou tolik kokosových surovin. Firma se totiž zabývá výrobou a zpracováním panenského kokosového oleje, který´získává z ekologického zemědělství například na Filipínách.

O kousek dál v dalším chladícím boxu mě zaujme nabídka koláčů a všelijakého dalšího křehkého pečiva. Pekárna Davida Dvorníka dodává dvakrát týdně celozrnné bezlepkové sladkosti, jako například ovocné koláče, perník, makovec, bublaninu, ale také bagety a pizzu. Vypadají věru báječně. Úplně jako od babičky. Zkrátka je vidět, že rodinná pekárna si na kvalitě dává záležet.

Zdrava-vyziva-co-jist-Biosoma1

Ve sladké nabídce nechybí ani čokoláda. Ta přece nemůže chybět nikde. No řekněte. Německá značka Rapunzel se dalšími bio-čokoládovými konkurenty rozhodně nenechá zahanbit. Mléčná čokoláda s oříšky nebo mléčná s mandlemi vypadají báječně už na obale. Samozřejmostí je i nabídka fair-trade čokolády.

Dalším zdrojem, jak přijít snadno a rychle k cukru, je otevřít si lahvičku s medem. Pro největší milovníky medu tu však čeká menší zklamání. Tedy do jisté míry. Med samotný tu neseženete. Zato zde naleznete med s mandlemi, kešu a ořechy v medu nebo dokonce kokos v medu. Všechny mají „chalupářské“ retro balení a vyrábí je česká značka Schellex.

Sladká jídla musím zakončit sladkou tečkou. Tou jsou bonbony a, k velkému údivu, lízátka. Samozřejmě v bio kvalitě. Zatímco bonbony jsou vyrobeny čistě z rýžového sladu, lízátka jsou pak z javorového sirupu. A ani do jedné cucavé pochutiny není přidán cukr. Tomu říkám zdravé mlsání.

Šťávy a jiné tekutiny

Mlsání, svačina i oběd se však také musí něčím zapít. Pokud už jste doslova převodnění perlivou nebo neperlivou vodou, doporučuji sáhnout po šťávách. Ve zdejším obchodě je nalezneme v nejrůznějších ovocných i zeleninových provedeních – červená řepa, mrkev nebo jablko. Biosoma také v doprodeji nabízí německé šťávy ananasové a z černého hroznu. Když už jsem u šťáv, nemůžu vynechat ani sirupy. Sehnat se tu dají tři druhy: borůvkový, brusinkový a javorový. Chuťové buňky, třeste se!

Oběd nebo dejme tomu večeři ovšem nemusíme zapíjet jen vodou nebo šťávou nebo snad vodou se sirupem. Co takhle víno? Dáváte přednost červenému nebo bílému? V podstatě to vyjde nastejno, neboť zde seženete oba druhy. Samozřejmě v biokvalitě. Opět od značky Rapunzel. Přikusovat k nim můžete bio krekry. Například s olivovou příchutí. Nebo raději s česnekem a majoránkou? A co s bourbon vanilkou? Nabídka je zkrátka pestrá. A naše chutě někdy také, že?

Bez bio kosmetiky to nejde.

Zdrava-vyziva-co-jist-Biosoma3

Bio obchod bez kosmetiky by byl jako bio obchod bez fair-trade čokolády. To je jednou jasné. Stejně tak existují jisté kosmetické značky, na které prostě v bio obchodech musíme nutně narazit. A ani Biosoma není výjimkou. Kosmetika značky Salus a její olejíčky už jsou známou věcí nejen pro nadšence bia. Ovšem kosmetiku Eco vidím prvně. Vida. Přece jen další kosmetická novinka. O co jde? Německá značka v ní spojuje složky organických rostlin s novými typy rostlinných složek, jako je extrakt z lístků olivovníku nebo semínek z granátového jablka. I pod touto značkou lze najít některé výrobky v sekci „doprodej“.

Biosoma je klasickým bio obchodem, který však nabízí nové značky ať už potravin nebo kosmetiky a do jisté míry i nový druh sortimentů. Důkazem toho může být například bio suši. Na druhou stranu, Biosoma svým kolemjdoucím nabízí báječnou možnost. Tou není nic jiného než zdravá bio svačina nebo zdravý bio oběd. Zkusme své stravovací návyky pro jednou trochu změnit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).